Žrtve i svjedoci zločina imaju pravo na pomoć, nedovoljno informisani o Službi za podršku
Ilustracija

Žrtve i svjedoci zločina imaju pravo na pomoć, nedovoljno informisani o Službi za podršku

Žrtve i svjedoci zločina imaju pravo na pomoć, pravo na podršku. Zato je važno uspostavljanje sveobuhvatnog nacionalnog sistema podrške žrtvama, ali i informisanje o postojećoj podršci i pomoći, poručila je v.d. predsjednika Vrhovnog suda dr Vesna Vučković na sastanku predsjednika sudova u organizaciji Vrhovnog suda Crne Gore i Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici.

U cilju pružanja sveobuhvatne i efikasne podrške žrtvama krivičnih djela, u svim osnovnim, višim i sudovima za prekršaje, formirana je Služba za podršku svjedocima, oštećenima i žrtvama trgovine ljudima i nasilja u porodici.

Međutim, ove službe još uvijek nemaju jasno definisane nadležnosti, a žrtve nisu dovoljno informisane o njihovom postojanju i radu, uslijed čega im se rijetko ili uopšte ne obraćaju za pomoć, ocijenjeno je na sastanku, saopšteno je.

"Pravo žrtve na informacije, ključno je za ostvarivanje prava. Fokus službi za pružanje podrške žrtvama pri sudovima je na pružanju podrške žrtvama u predmetima trgovina ljudima, trgovina djecom radi usvojenja i nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici, kao i u predmetima protiv polnih sloboda", poručila je Vučković.

Iako su u tom cilju već napravljeni određeni koraci, kao što su izrada protokola i smjernica za postupanje službi i informativni materijal, predsjednici sudova su se saglasili da je neophodno uložiti dodatne napore kako bi se unaprijedili kapaciteti službi, te osiguralo upoznavanje šire javnosti sa njihovim radom i podrškom koju mogu pružiti.

U narednom periodu fokus će biti na obukama kreiranim za potrebe službi, a kroz donošenje odgovarajućih propisa radiće se na uspostavljanju adekvatne organizacione strukture službi, kako bi se osigurala njihova stalnost i kontinuitet u radu - navodi se u saopštenju.

Sastanak je bio prilika da se razmotre rezultati rada i mogućnosti unapređenja kancelarija za besplatnu pravnu pomoć, pogotovo u kontekstu prava žrtava krivičnih djela nasilja u porodici i porodičnoj zajednici i trgovine ljudima.

Zajednički projekat Evropske unije i Savjeta Evrope „Unapređenje procesnih prava u pravosudnom sistemu u Crnoj Gori“ nastaviće da pruža podršku u cilju daljeg jačanja kapaciteta službi za podršku žrtvama.

Projekat „Unapređenje procesnih prava u pravosudnom sistemu Crne Gore” dio je zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022”.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.