„Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sada otvoreno brani ratnog generala Vojske Srbije Ratka Mladića, kojeg je Haški tribunal osudio za genocid“, naveo je Figaro.
Pariski list je opisao nedavne incidente ispred murala u Njegoševoj ulici u Beogradu, prisustvo policije i privođenje aktivistkinje Aide Ćorović koja je mural, koji se pojavio prije nekoliko mjeseci, gadjala jajima.
List naveo je da je potom funkcioner Socijaldemokratske partije Srbije polio mural bijelim krečom, posle čega je grupa nepoznatih mladjih ljudi sa kapuljačama na glavi oprala kreč sa murala, a policija na to nije reagovala.
Francuski list je naveo da je pažnju javnosti skrenula Incijativa mladih za ljudska prava i to povodom 9. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv fašizma.
Figaro je naveo da je Vučić usvojio umjereni ton i proevropski kurs da bi ponovo preuzeo vlast, ali podsjeća da je predsjednik Srbije nekada bio član Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja i ministar informisanja za vrijeme Slobodana Miloševića.
Međutim, ponovo je na vidjelo izašao pravi karakter onoga koji je 2007. godine lično uklonio ploču sa Ulice Zorana Đinđića, progresivnog premijera ubijenog 2003. godine, da bi je zamijenio pločom Ratka Mladića, naveo je list aludirajući na Vučića.
Istoričar Milivoj Bešlin izjavio je da sadašnje vlaste uvode „fašizam, negiraju genocid u Srebrenici i vraćaju zemlju u devedesete godine“.
„Vlasti žele da pošalju poruku da su samo Srbi bili žrtve raspada Jugoslavije. Proces suočavanja sa prošlošću je stao od 2015. godine, kao i proces pomirenja sa susjedima“, izjavila je Nataša Kandić, koja je osnivač Fonda za humanitarno pravo.
Umjesto da učvršćuju mir, lideri Srbije i Republike Srpske dvije godine razvijaju koncept „srpskog sveta“. Tako su Banjaluka i Beograd 15. septembra obeležili Dan jedinstva i srpske zastave, uz povorke pristalica, patriotske pesme i vojne vježbe, dodao je pariski Figaro,prenosi Beta.
Komentari