Od 15. do 18. augusta 1969. godine održan je Vudstok, veličanstveni festival muzike i umjetnosti, kako su ga ambiciozni organizatori zvanično imenovali.
Bilo je to na posve nepoznatom ranču u brežuljkastim područjima američke savezne države Njujork, a do tada nepoznati toponim postao je istinski simbol čitavog jednog vremena, jedne generacije i jedne filozofije, piše Radio Slobodna Evropa.
Bio je to najmasovniji muzički marš u istoriji, kolona u kojoj je učestvovalo više od milion ljudi, a tek polovina od njih se obrela na poprištu, uprkos nevjernim Tomama koji su slutili krah čitavog projekta. Ostatak se umorio na zakrčenim prilazima i na promašenim putnim pravcima. Bio je to najveći hepening planetarne mladeži, opterećene traumama aktuelnog rata u Vijetnamu i rasnima sukobima u zemlji obećane pravde, jednakosti i svekolikog prosperiteta. Ujedno, radilo se o istinskom vrhuncu hipi epohe-epohe slobodoumne koncepcije života i opčinjene utopijom o vječitoj mladosti, ljubavi i miru.
Nažalost, bio je to i početak kraja ere ljubavi i carstva cvijeća. S početka se, naime, vjerovalo kako će Vudstok donijeti konačnu pobjedu hipijevskog načina mišljenja i da će ta činjenica iz temelja promijeniti svijet. Ali većina učesnika i simpatizera se vremenom umorila i uklopila u kolotečinu, uprkos tome što su, u najvećem broju slučajeva, ostali istrajni borci protiv rata, poklonici jednakosti, skromnosti i života u kolektivu.
Ipak, san je barem djelimično ostvaren, budući je sa Vudstokom završena priča o socijalnom dinosaursu koji je nudio jednu jedinu i nepromjenjivu sliku svijeta. Zato je Vudstok postao simbolička vododjelnica, mjera stvari, leksička odrednica čak, uporediva sa Rubikonom, Vaterloom, Gernikom, Hirošimom, Berlinskim zidom. Toliko o civilizacijskim vrijednostima. Muzički, bio je to jedan od najvećih, najsavršenijih i najzahtjevnijih projekata koji je naprosto katapultirao do tada nepoznata imena.
(Izvor:B92)