Pored toga, ugostitelji Podgorice reagovali su i na set mjera propisan programom "Evropa sad", pozivajući Ministarstvo finansija i socijalnog staranja da odustane od planiranog povećanja stope PDV-a jer to, kako kažu, vodi povećanju cijena ugostiteljskih usluga i predstavlja atak na budžete građana i u konačnom vodi negativnim efektima prije svega po poslovanje ugostitelja, a onda i po budžet Crne Gore.
"Mjere koje su ugostitelji dužni poštovati u svojim objektima su i više nego rigorozne, a ponovnim skraćenjem radnog vremena dovode se u bezizlaznu situaciju, po ko zna koji put. Po ustaljenoj praksi, koja je na snazi od početka pandemije virusa korona, prvi na udaru, kada su restriktivne mjere u pitanju su, naravno, ugostitelji", poručuju u saopštenju.
Dodaju da su se više puta oglašavali i održali veliki broj sastanaka sa predstavnicima izvršne vlasti kako bi dali svoj doprinos da odluke Ministarstva zdravlja imaju što manje štetnih posljedica po ugostiteljsku djelatnost i po ekonomiju Crne Gore uopšte, pri činjenici da je udio ugostiteljstva i njegov uticaj na budžetske primitke itekako značajan.
Uprkos tome, smatraju da se praksa devastacije turističke privrede i dalje nastavlja.
"Ovo udruženje smatra da su neke od dosadašnjih odluka koje je Ministarstvo zdravlja donijelo, imale svoj kvalitet, međutim, ono što je hronično sporno jeste implementacija tih odluka. Pravi put ka održivom funkcionisanju turističke privrede je svakako povećanje broja vaksicinisanog stanovništva i u tom pravcu bi predstavnici izvršne vlasti trebalo da daju lični primjer. Međutim, nailazimo na paradoksalnu situaciju da neki od lidera izvršne vlasti odbijaju da se vakcinišu, pravdajući tu činjenicu na jako neozbiljan način, koji vrijeđa inteligenciju svakog zdravorazumnog čovjeka", poručuju ugostitelji Podgorice.
Podsjećaju i da za to vrijeme, svaki zaposleni u ugostiteljstvu mora biti vakcinisan, pod prijetnjom kažnjavanja.
"Smatramo da je ovo definicija diskriminacije",istakli su.
Iz NVO Ugostitelji Podgorice komentarisali su predloženi paket reformi u okviru programa "Evropa sad", rekavši da je odluka o povećanju stope poreza na dodatu vrijednost u ugostiteljstvu sa sadašnjih 7% na 21%, blago rečeno nepromišljena.
"Da li je moguće, da u jeku oporavka crnogorske ekonomije po katastrofalnih posljedica koje je na istu ostavila pandemija virusa COVID 19, Vlada Crne Gore povlači ovakve poteze? Ovo posebno što zbog rasta cijene goriva, rastu i cijene osnovnih životnih potrepština, standard građana sve više trpi. Najava ovakvih odluka nadležnog ministarstva pokazuje se još manje jasnom, kada se uzme u obzir činjenica da je u sektoru turizma u ovoj godini naplaćen rekordan iznos PDV-a i pored činjenice da isti iznosi 7%.I više je nego očigledno da izvršna vlast populističkim i politikantskim potezima obmanjuje javnost oko poboljšanje standarda građana kroz povećanje zarada, dok sa druge strane porast nameta turističkoj privredi i ugostiteljstvu ne jenjava. Ovakva ekonomska politika i odluke izvršne vlasti, ukoliko se nastave, dovešće do toga da od turizma i ugostiteljstva neće ostati ništa, jer su se restrikcije, što ekonomske što sanitarno-zdravstvene, otele kontroli i ugrožavaju prije svega ionako loš standard građana a onda i ugostiteljsku djelatnost kao takvu", kazali su iz udruženja ugostitelja Podgorice.
Oni su apelovali da prilikom donošenja novih mjera, Ministarstvo zdravlja Crne Gore fokus stavi na povećanje broja vakcinisanog stanovništva, a ne na, kako su kazali, šikaniranje ugostitelja.
"Pozivamo i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja da odustane od planiranog povećanja stope PDV-a jer to vodi povećanju cijena ugostiteljskih usluga i predstavlja atak na budžete građana i u konačnom vodi negativnim efektima prije svega po poslovanje ugostitelja, a onda i po budžet Crne Gore. Pozivamo nadležne da se u cilju donošenja odluka koje se direktno odnose na ugostitelje konsultuje ta djelatnost te da se u najkraćem mogućem roku organizuju sastanci na ovu temu ili formira radna grupa, u kojoj će članstvo uzeti predstavnici svih udruženja ugostitelja na nivou opština, a koja bi revnosno pratila uticaj pandemije na turističku privredu i predlagala adekvatne poteze", zaključeno je u saoštenju.
Komentari