SZO navodi da istraživači u Južnoj Africi, gdje se soj prvi put pojavio, i ostatka svijeta, izvode studije kako bi bolje sagledali sve aspekte omikrona, prenio je sajt SZO.
"Broj zaraženih u Južnoj Africi raste u oblastima pogođenim ovim sojem, ali epidemiološke studije su u toku da se shvati da li je taj broj oboljelih zbog omikrona ili drugih faktora. I dalje se ne zna da li ovaj soj izaziva opasniji tok kovida. Preliminarni podaci pokazuju da postoji povećan broj hospitalizacija u Južnoj Africi, ali je to možda zbog toga što se u svijetu povećava broj oboljelih, a ne zbog omikrona. Zasad nema informacija da su simptomi povezani sa omikronom drugačiji od ostalih sojeva", dodaje se u saopštenju.
SZO ističe da preliminarni rezultati pokazuju da možda postoji povećani rizik od reinfekcije zbog omikrona, ali su informacije ograničene.
Kada je riječ o vakcinama, SZO naglašava da radi sa tehničkim partnerima iz svijeta da shvati potencijalni uticaj soja na postojeće kontramjere, uključujući i vakcine.
"Vakcine ostaju ključne u smanjivanju težeg oblika bolesti ili smrti, uključujući i dominantnu deltu", ističe se.
Komentari