Budžet projekta, koji bi trebalo da omogući zapošljavanja, umrežavanje i obuke lokalnoj poljoprivredno-prehrambenoj zajednici i entitetima u Crnoj Gori, iznosi 399.995,96 eura. Od tog iznosa 95% biće kontribucija Evropske unije, odnosno 380.000 eura biće bespovratna pomoć EU Prijestonici Cetinje.
Projektni tim projekta, osim Prijestonice, čine podgorički Socio-ekonomski centar Crne Gore i beogradski Institut za zapadni Balkan (WEBIN). Obje organizacije imaju gotovo decenijsko iskustvo u primjeni projekata iz sredstava EU. Pridruženi entitet projekta je Klaster proizvođača pršute „Crnogorski pršut“.
¨Opšti cilj projekta jeste da se obezbijedi bolji kvalitet mjera za zapošljavanje i otvaranje novih radnih mjesta na Cetinju. Ciljevi projekta su i da se olakša radna aktivacija nezaposlenih građana, posebno onih koji pripadaju ranjivim grupama, kroz informacione sesije, obuke i zapošljavanje, kao i da se osnaže kapaciteti poslodavaca i preduzetnika iz privatnog sektora sa Cetinja da kreiraju i omoguće obuku na radnom mjestu i otvore nova radna mjesta.¨ navodi se u saopštenju.
Projektom je planirana finansijska podrška kompanijama iz poljoprivredno-prehrambenog sektora, poljoprivrednim domaćinstva i ostalim preduzetnicima.
Direktna podrška iznosiće gotovo 50% vrijednosti ukupnog projekta, odnosno skoro 200 hiljada eura. A kako navode, tim novcem Prijestonica Cetinje, u saradnji sa EU, subvencionisaće otvaranje novih radnih mjesta i poboljšanje postojećih kroz sertifikovane treninge i obuke.
¨Cilj je da se kompanijama omogući rast i razvoj kako u kvalitativnom, tako i u kvantitativnom smislu dobijanjem kvalifikovane radne snage, ali i da se određenom broju teško zapošljiivih osoba omogući aktivno učešće u treninzima i obuci i moguće zapošljenje nakon toga.¨ zaključeno je u saopštenju.
Komentari