Koronavirus je usmrtio 5,25 miliona ljudi u svijetu prema podacima Univerziteta Džons Hopkins, a šteta koju je nanio računa se u trilionima dolara, što je potpuno promijenilo život milijardama ljudi.
"Istina je da bi iduća pandemija mogla da bude gora. Mogla bi da bude zaraznija, smrtonosnija, ili oboje“, rekla je Sara Gilbert, prenosi BBC.
"Ovo nije posljednji put da virus ugrožava naše živote i egzistenciju“, kaže ona.
Gilbert, profesorka na Univerzitetu Oksford, rekla je da svijet mora bolje da se pripremi za novi virus.
"Ne smijemo zanemariti napredak koji smo postigli, znanje koje smo stekli“, dodala je.
Napori za okončanje pandemije neujednačeni su i fragmentirani. Zemlje sa niskim dohotkom imaju ograničen pristup vakcinama, dok "zdravi i imućni“ u bogatim zemljama već primaju buster doze, upozoravaju zdravstveni stručnjaci.
Panel zdravstvenih stručnjaka koji je oformila Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), pozvao je na trajno finansiranje i veću sposobnost istraživanja pandemija kroz novi sporazum.
Jedan od predloga je izdvajanje najmanje 10 milijardi dolara godišnje za pripravnost na pandemije.
Koronavirus je otkriven u Kini krajem 2019., a vakcine su razvijene u rekordnom roku.
Gilbert je rekla da protein šiljka soja omikron sadrži mutacije za koje se zna da povećavaju širenje virusa.
"Prisutne su dodatne promjene koje možda znače da bi antitijela dobijena vakcinom ili zarazom nekog drugog soja, mogla da bude manje efikasna u sprječavanju zaraze omikronom“, rekla je Gilbert.
"Dok ne budemo više znali, moramo da budemo oprezni i preduzmemo korake da usporimo širenje ovog novog soja“, upozorila je.
Komentari