Sindikat je u petak imao sastanak sa ministarkom prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesnom Bratić i njenim saradnicima na kojem su razgovarali o problemima u prosvjeti. Podržavaju da se usvoji plan "Evropa sad", ali su se pitali da li postoji razrađena rezervna varijanta ako se ne usvoji u Skupštini – da li će njihove plate da budu povećane.
Kako im je rečeno da to zavisi od drugih organa, uputili su dopis premijeru i ministru finansija i socijalnog staranja Milojku Spajiću, tražeći da organizuju sastanak na kojem bi bila i ministarka Vesna Bratić.
Očekuju da će ga imati do kraja ove sedmice. Ako do 25. decembra ne definišu stanje, onda u godinu uđoše onako bez jasnog plana šta će biti sa platama…
“Da nam kažu u četiri oka da li im je prosvjeta zaista važna kao što se priča. Ona je svuda stub društva. Mi smo ti koji školuju i te ljekare i njihovu djecu. Nema niko protiv toga da ljekari i prosvjetni radnici budu adekvatno nagrađeni, kao i univerzitetski profesori. Da ne pričamo o platama ljekara specijalista, subspecijalista… Oni kažu da liječe ljude, to je nesporno i cijenimo njihovo znanje i trud. Mi smo školovali te ljekare, mi treba djecu da im školujemo. Specijalista sa platom od 2.500 eura treba da dođe kod razrednog starješine koji prima 550 eura. Tražimo da ne budemo na margini društva”, rekao je predsjednik Sindikata.
Dodaje da je prosječna plata od 550 eura devalvirana nedavnim poskupljenjima, troškovima života. Nije ista, kako kaže, vrijednost 550 eura u ovom trenutku i onom od prije godinu ili godinu i po.
Upitan kako se ministarka Bratić izjasnila na njihov zahtjev, Božović kaže da je rekla da ima razumijevanja za njih, da će sve učiniti za njih da osjete benefite.
“Nezadovoljan prosvjetni radnik je najgora stvar koja može da snađe državu. On proizvodi i prosječnog učenika i građanina i sve. Prosječni građanin ne stvara dodatnu vrijednost. Svi smo svjesni toga, zato mora da postoji stimulans, da ne ulazimo nezadovljni, da ne otaljavamo posao, to onda ne valja ništa. Nećemo sjutra imati niti vrhunske ljekare, niti inženjere, niti pravnike, ništa. Jednostavno ćemo biti prosječni i živjećemo kao i do sada sa platom od 500-600 eura”, kaže Božović.
Praveći paralelu sa zdravstvenim radnicima, Božović podsjeća da su oni dobili garancije od ministarke zdravlja i ministra finansija, po prvi put u istoriji Crne Gore, bez sindikata, najavili su povećanje plata oko 30 do 40 odsto.
Sindikat prosvjete tražio je, takođe, od resornog ministarstva garanciju da im se neće uvesti obaveza da sami plaćaju liječenje za godinu, dvije ili tri, s obzirom da neće biti u obavezi da plaćaju zdravstveno osiguranje. Od resora ministarke Bratić nijesu dobili tu garanciju, jer ovo pitanje reguliše Vlada i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja.
Božović kaže da su se saglasili i oko Granskog ugovora, formiranja komisija, što je bilo zapostavljeno, u smislu toga da se, na primjer, riješi problem nadoknada higijeničarkama u školama gdje im se ne obračunava minuli rad. Dogovorili su se da će to ubrzo biti ispravljeno.
Čelnik Sindikata kaže da je nužno usaglasiti i norme profesora koji rade u srednjim školama, gimnazijama, srednjim stručnim i osnovnim muzičkim školama sa njihovim kolegama iz osnovnih, na način da im bude ne do 20, već da svima bude 18.
Komentari