On je za bugarsku nacionalnu televiziju BNT rekao da se čekaju samo još rezultati tri vještačenja – sudsko-medicinskog, tehničkog i vatrogasno-tehničkog, koja bi mogla da budu završena prije Božića (25. decembra).
Sarafov je, kako su prenijeli makedonski mediji, rekao da trenutno podaci istrage pokazuju da je brzina autobusa bila neprilagođena uslovima na putu, napominjući da je u noći kada se desila nesreća padala kiša i da je kolovoz bio vlažan.
„Autobus je bukvalno navučen na zaštitnu ogradu. Postoje dvije vrste brzine – dozvoljena i usklađena. Imamo ideju o brzini, ali ćemo sačekati saobraćajne stručnjake. Brzina autobusa je bila prilično neprikladna uslovima na putu. Mislim da je vozio preko 90 kilometara na sat. Zahtjevi za profesionalnog vozača su viši nego za bilo kog drugog vozača“, rekao je zamjenik bugarskog tužioca.
Sarafov, koji je i načelnik Nacionalne istražne službe, istakao je da nema uzročno-posljedične autobuske veze nesreće sa putokazima i saobrćajnim znacima na tom dijelu autoputa „Struma“, ali je dodao da ti putokazi „očigledno ne ispunjavaju uslove“. Prema njegovim riječima, saobraćajni znaci su možda doprinijeli nesreći, ali je vozač autobusa skopskog Besa transa morao da bude oprezniji i da vozi odgovarajućom brzinom prilagođenom vremenskim i uslovima na putu.
Dosadašnja istraga je, navode makedonski mediji, pokazala da je autobus iz još nepoznatih razloga skrenuo udesno i udario u zaštitnu ogradu između dva kolovozna pravca, da se od udaca probušio rezervoar za gorivo i da se zapalio autobus, koji se zaglavio između dvije zaštitne ograde. Autobus skopskog „Besa transa“ zapalio se i izgorio 23. novembra na autoputu „Stmrua“ u blizini Sofije, na povratku sa turističke ture u Turskoj. Poginulo je 45 putnika, među kojima i vozač, a sedam je povrijeđeno.
Komentari