"Nakon što juče u redovima parlamentarne većine nije bilo sluha da se u dnevni red uvrsti ovaj predlog zakona, koji je inicirao naš klub, mi ne odustajemo u borbi za prava radnika i ne odustajemo od zahtjeva sindikata. Kako je juče odbijeno da se naš zakon uvrsti u dnevni red i raspravlja i glasa o njemu, danas smo iskoristili mogućnost amandmanskog djelovanja i predali u skupštinsku proceduru 11 amandmana na Vladin Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, koji prava radnika iz inicijative sindikata ne tretira. Prije svega predložili smo procente uvećanja zarada za dva nova instituta, pripravnosti i dvokratkog rada, kako zaposleni angažovani u ovom režimu ne bi trpjeli štetu, a sve zbog činjenice da nije zaključen novi Opšti kolektivni ugovor kojim su isti trebali biti regulisani. Takođe, predložili smo uvećanje zarade zaposlenima koji rade nedjeljom 100% po času provedenom na radu", saopšteno je iz Kluba poslanika DPS-a.
Predloženim amandmanima kako pojašnjavaju, vratili bi prethodno rješenje koje zaposlenima ostavlja mogućnost da rade do 67 godine starosti, ukoliko iz bilo kog razloga ne žele da koriste mogućnost odlaska u starosnu penziju sa navršenih 66 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja muškarci, odnosno 64 godine života i najmanje 15 godina staža osiguranja za žene, koje pravo im daje Zakon o PIO.
"Kako je parlamentarna većina sve gore navedene izmjene juče odbila, jer nije željela da u dnevni red uvrsti predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu i na taj način je pokazala kakav odnos ima prema zahtjevima sindikata i prema pravima zaposlenih, mi smo danas naš predlog zakona "pretočili" u amandmane na Zakon o izmjenama i dopunama koji je u proceduri. Ostaje da vidimo da li će Vlada Crne Gore prihvatiti amandmane kojima se tretiraju prava radnika, a na inicijativu sindikata", navode iz Kluba poslanika DPS-a u saopštenju.
Komentari