Ta dva akta ne sadrže prvobitni predlog Vlade da se država može naredne godine zadužiti za 900 miliona eura, odnosno 500 miliona eura.Ta sredstva bila su planirana za otkup i/ili refinansiranje državnog duga i za potrebe finansiranja deficita u narednoj godini i stvaranja fiskalne rezerve za finansiranje nedostajućih sredstava za 2023. godinu
Za usvajanje budžeta je glasalo sedam poslanika, jedan je bio protiv, a troje uzdržano.
Ministar finansija i socijalnog staranja, Milojko Spajić, na početku sjednice je najavio da će Vlada povući dvije stavke o zaduženju, ali i dodao da će izvršna vlast povući sve svoje amandmane i odbiti ostale kao predlagač.
“Mi smo saglasni da se povuku dvije stavke zaduženja od 900 miliona eura i 500 miliona eura i nemamo nikakav problem sa tim. Međutim, u isto vrijeme povlačimo sve amandmane Vlade i odbićemo svaki amandman sa bilo koje strane kao predlagač”, rekao je Spajić na sjednici Odobra za ekonomju, finansje i budžet na kojoj je nastavljena rasprava o budžetu.
On je rekao da većina naravno ima pravo da ih izglasa, ali da je Vlada apriori protiv svih dodatnih amandmana, kako bi izbalansirali primitke i izdatke u budžetu.
To se radi kako bi imali izbalansiranu prihodnu i rashodnu stranu.
Podsjećamo, poslanici Demokratskog fronta (DF) su u srijedu na sjednici Odbora tražili da se brišu sporni članovi koji se tiču zaduženja i nakon prvog kruga rasprave tražili pauzu kako bi obavili konsultacije.
U Predlogu zakona o budžetu bilo je precizirano da se država u narednoj godini može zadužiti do iznosa od 900 miliona eura za otkup i/ili refinansiranje državnog duga. Takođe, država se mogla zadužiti do iznosa od 500 miliona eura za potrebe finansiranja deficita u narednoj godini i stvaranja fiskalne rezerve za finansiranje nedostajućih sredstava za 2023. godinu.
Rasprava o budžetu za narednu godinu trebalo bi danas da počne u Skupštini.
Mina/RTCG
Komentari