Bastijančić napominje da mandat Skupštini opštine Berane i Skupštini opštine Ulcinj ne ističe u februaru (kako se minulih dana u medijskom prostoru moglo pročitati i čuti), nego u aprilu 2022. godine, jer se Skupština opštine smatra konstituisanom izborom njenog predsjednika, uzimajući u obzir zapisano u članu 39 stav 6 Zakona o lokalnoj samoupravi.
"Cijeneći sve prethodno istaknuto, kao i činjenice da je aktuelni saziv Skupštine opštine Berane konstituisan 12. aprila 2018. godine, a Skupštine opštine Ulcinj 25. aprila 2018. godine, te da im od tih datuma mandat traje četiri godine, Predsjednik Crne Gore donijeće, u skladu sa svojim nadležnostima, pozitivnim propisima i striktno definisanim rokovima, Odluku o raspisivanju izbora za odbornike navedenih lokalnih predstavničkih tijela", naveo je on u reagovanju.
Izbori u ove dvije opštine trebalo bi, kako je naveo, da budu održani u istom neradnom danu (nedjelja), i to najkasnije do 27. marta 2022. godine.
"U tom slučaju, a imajući u vidu član 14 stav 2 Zakona o izboru odbornika i poslanika, koji nalaže da od dana raspisivanja izbora do njihovog održavanja ne može proteći manje od 60 ni više od 100 dana, već od 17. decembra je počeo da teče zakonski rok u kojem je, konačno do 26. januara naredne godine, Predsjednik Crne Gore dužan da raspiše izbore za novi saziv Skupštine opštine Berane i Skupštine opštine Ulcinj. Suprotno, nepovratno bi se zašlo u zonu otvorenog kršenja principa ustavnosti i zakonitosti, te potiranja pravne sigurnosti u političkom i pravnom sistemu države", istakao je.
Stoga, i danas kao i ranije, upitna su, kaže Bastijančić, zauzimanja slobodnijih stavova o postojanju svojevrsnog institucionalnog utrkivanja u ostvarivanju nadležnosti Predsjednika Crne Gore i Skupštine Crne Gore povodom raspisivanja lokanih izbora i usvajanja predloga Zakona o dopuni Zakona o lokalnoj samoupravi.
"U bliskoj budućnosti biće poznato da li će, ovog puta, predmetni opšti pravni akt po predviđenoj proceduri pravovremeno steći neophodnu pravnu perfektnost i svojstvo izvršnosti. Svakako, dosledno slijeđenje pravnih propisa, koji tvore crnogorski pravni poredak, ustavno je dobro i imperativ, te neupitan prilog ostvarivanju vladavine prava i dobrobiti društva u cjelini", zaključio je.
Komentari