Ukupna vrijednost planiranih investicija je 3 miliona eura dok je vrijednost bespovratne podrške 80% odnosno 2,39 miliona eura.
Stijović je iskazao posebno zadovoljstvo zbog, do sada najsnažnije podrške u sektoru ribarstva u Crnoj Gori, istakavši posebnu zahvalnost predstavnicima Svjetske banke koji prate MIDAS program.
“Ovo je rezultat zajedničkog zalaganja kolega iz Direktorata za ribarstvo i MIDAS tima, a moram dodatno istaći i podršku kroz posebnu kreditnu liniju koju smo uspješno usaglasili sa Investiciono- razvojnim fondom”, kazao je Stijović, i iskazao punu posvećenost Vlade Crne Gore i Ministarstva poljoprivrede u realizaciji EU agende, a samim tim I MIDAS projekta.
“Na osnovu ovih kapitalnih ulaganja možemo očekivati porast količina ulovljene ribe i drugih morskih organizama, veći broj ribolovnih dana, čiji je prosjek trenutno oko 55 godišnje, smanjenje uvoza ribe i proizvoda od ribe, veći broj zaposlenih u sektoru ribarstva i na kraju, veća primanja i bolji životni standard lica koja se bave ovom privrednom djelatnošću”, ocijenio je ministar Stijović.
Stijović je naglasio da posebnu pažnju treba posvetiti očuvanju izrazitog socio-ekonomskog značaja ribolova na moru, tradicionalnog i kulturnog značaja ribolova u priobalnim područjima Crne Gore, jer na ovaj način plasman i turistička ponuda proizvoda ribarstva u Crnoj Gori može biti značajno poboljšana.
Menadžerka u MIDAS 2 projektu Gorica Radulović prezentovala je detalje apliciranja i prisutne upoznala sa dosadašnjim tokom projekta i budućim koracima.
Radulović je naglasila da je ovo prvni javni poziv, koji se na ovaj način i sa ovolikom vrijednosti sprovodi u sekotru ribarstva, te da je Ministarstvo poljoprivrede, razumijevaći situaciju u kojoj se ribari nalaze, usljed poremećaja na tržištu i COVID krize, sa Svjetskom bankom ispregovaralo da se obezbijedi povraćaj u iznosu od 80% vrijednosti investicije.
Prosječna vijednost investicije je 157 hiljada eura, dok se vrijednost investicija kreće od 79 do 398 hiljada eura. U skladu sa Javnim pozivom primljeno je ukupno 20, od čega je nakon terenske i administrativne kontrole odobreno je 19 zahtjeva aplikanata, po 6 korisnika iz Ulcinja i Budve, 4 iz Bara i po jedan iz Kotora, Tivta i Herceg Novog.
Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava podrške potpisuje se na period od 6 godina, u kom je rok za realizaciju investicije 12 mjeseci sa mogućnošću produženja roka za realizaciju investicije do 3 mjeseca, kazali su iz ministarstva.
Komentari