Brojne mutacije omikrona pomažu mu da izbjegne antitiijela, prvu liniju odbrane organizma od infekcije.
Naučnici pretpostavljaju da bi i ostale komponente imunskog odgovora i dalje ciljale omikron, ali dosad za to nema dokaza.
U eksperimentima "in vitro", istraživači iz Južnoafričke Republike izložili su T-ćelijama kopije virusa dobrovoljaca koji su primili vakcinu Džonson i Džonson ili Fajzer/ Bajontek, kao i onih koji nisu bili vakcinisani, ali su razvili sopstvene T ćelije nakon infekcije ranijim sojem koronavirusa.
"Uprkos brojnim mutacijama omikrona i smanjenoj osjetljivosti na neutrališuća antitijela, većina odgovora T-ćelija, izazvana vakcininacijom ili prirodnom infekcijom, unakrsno je prepoznala soj", objavili su istraživači na medRxiv-u. Studija još nije prošla stručnu recenziju.
"Dobro očuvan imunitet T-ćelija na omikron vjerovatno će doprinijeti zaštiti od teškog oblika kovida-19", što ide u prilog onome što su južnoafrički ljekari pretpostavljali u početku kada većina pacijenata zaražena omikronom nije razvila teži oblik bolesti, rekli su naučnici.
"T" je oznaka za timus, organ ili grudnu žlezdu koja još u ranom detinjstvu ima važnu ulogu u regulisanju imunskog sistema, a upravo se tu stvaraju T-limfociti čija je uloga prvenstveno zaštita od infekcija.
Komentari