"Ukoliko poredimo poslovanje sa 2020. godinom, kada je gubitak bio više od 14 miliona eura, rezultat je odličan, ali smo još daleko od rekordne 2019. godine i nadamo se da se sa prestankom pandemije brzo možemo vratiti na taj nivo. Zreli smo odavno i za povećanje kapaciteta kada je u pitanju proširenje platforme i prihvat putnika u terminalnoj zgradi, ali to je već dugoročna investicija", kazao je Đoković.
Prema njegovim riječima, postoje i neki skriveni troškovi koji sada isplivavaju nakon revizorskog izvještaja za 2020. i ispravki i u 2019. godini.
"To se prvenstveno odnosi na neke poreze, a tiču se načina knjiženja kod naplate potraživanja od Montenegro erlajnza, odnosno Vlade", rekao je Đoković.
Kaže da je od 15. decembra 2020. do 15. decembra 2021. godine aerodrom Tivat je imao 667.200 putnika, dok je aerodrom u Podgorici ostvario promet od 635.136 putnika.
"Sigurno je da smo zadovoljni sa 1,3 miliona prevezenih putnika, što je na oko 50 odsto i 45 odsto u odnosu na ostvarene prihode u rekordnoj 2019. godini, a uzimajući u obzir da nijesmo imali rusko i bjelorusko tržište, to je odličan rezultat", naveo je on za Pobjedu.
Đoković kaže i da je želja da budu tranzitni aerodromi, a ne samo krajnja destinacija, da se unaprijedi putna infrastruktura, pogotovo kod tivatskog aerodroma i da povećaju neavijacijske prihode.
"Žao mi je što nije realizovan projekat sa EBRD i kredit od 50 miliona eura, što se nije ušlo u izgradnju dodatnog terminala u Podgorici, jer bi time povećali komercijalni sadržaj i komfor putnika. Tendencije su u svijetu da avijacijski i neavijacijski prihodi budu u proporciji 50 odsto naprema 50 odsto, dok je kod nas to oko 80 naprema 20 odsto u korist avijacijskih.
Imamo najave za nove avio-kompanije, Turkish Airlines će pojačati broj letova, usvojili smo strateške rute, podsticajne šeme za avio-kompanije koje imaju bazirane vazduhoplove na podgoričkom i tivatskom aerodromu", kazao je Đoković za Pobjedu.
Komentari