Ljekari kažu da je 57-godišnji Dejvid Benet dobro tri dana posle sedmočasovne operacije u Baltimoru.
Transplantacija se smatrala posljednjom nadom za spasavanje Benetovog života, iako još nije jasno koje su njegove dugoročne šanse da preživi.
"Bilo je ili da umrem ili da pristanem na ovu transplantaciju", objasnio je Benet dan uoči operacije.
"Znam da je to tumaranje u mraku, ali to je moj jedini izbor", rekao je on.
Ljekari Medicinskog centra Univerziteta Merilend dobili su posebnu dozvolu američkog medicinskog regulatora da izvrše operaciju.
U suprotnom, Benet bi umro.
Foto: University of Maryland School of Medicine
Smatralo se da ne ispunjava uslove za transplantaciju ljudskog srca, a takvu odluku ljekari često donose kada je pacijent veoma lošeg zdravlja.
Za medicinski tim koji je izvršio transplantaciju, ovo je kulminacija višegodišnjeg istraživanja i moglo bi da promijeni živote širom svijeta.
Hirurg Bartli Grifit rekao je da će operacija dovesti svijet "korak bliže rješavanju krize nedostatka organa", navodi se u saopštenju Medicinskog fakulteta Univerziteta Merilend.
Ta kriza znači da 17 ljudi dnevno u SAD umire čekajući na transplantaciju, a više od 100.000 je navodno na listi čekanja.
Mogućnost korišćenja životinjskih organa za takozvanu ksenotransplantaciju da bi se zadovoljila potražnja se već dugo razmatra, a korišćenje srčanih zalistaka svinja je već uobičajeno.
U oktobru 2021. godine hirurzi u Njujorku objavili su da su uspješno usadili bubreg svinje u čovjeka.
Međutim, primalac je imao moždanu smrt i nije bilo nade za oporavak.
Komentari