Ona je kazala da je trideset pet kovid pacijenata životno ugroženo, te da se danas očekuju rezultati koliko je njih zaraženo omikronom, a koliko delta sojem.
"Među hospitalizovanima dominira starija populacija, 85 odsto njih je starije od 65 godina, pri čemu imaju u značajnoj mjeri pridružene bolesti koje komplikuju tok liječenja", istakla je Radulović.
Prema njenim riječima, pet pacijenata je mlađe od 40 godina, a neki od njih još od ranije imaju druge bolesti koje utiču na tok samog oboljenja.
"Mlađi pacijenti nijesu vakcinisani, stariji jesu, ne znam procenat, ali kada sam pogledala kad su vakcinisani, dominiraju pacijenti koji su prije više od šest mjeseci završili proces imunizacije, što utiče na vjerovatnoću obolijevanja nakon vakcinacije", kazala je Radulović.
U Kliničkom centru trenutno je 116 kovid pozitivnih pacijenata, ali se liječe zbog nekih drugih bolesti.
"Na svim destinacijama KCCG-a imamo kovid pozitivne pacijente, ali su primljeni jer su ugroženi zbog nekog drugog stanja", dodala je Radulović.
Rekla je da pacijenti zaraženi omikron sojem imaju lakšu kliničku sliku u odnosu na oboljele od delta varijante, i da su rjeđe komplikacije u vidu upale pluća.
"Broj zaraženih ljekara i medicinskih sestara trenutno ne ugrožava proces rada. Imamo blizu 600 ljekara, od toga je 16 pozitivno i svi imaju lakšu kliničku sliku. I ja sam imala skoro omikron i bila sam isključena iz procesa rada. Od 1.600 medicinskih sestara, 69 je pozitivno", rekla je Radulović.
Zaposleni koji nijesu obuhvaćeni povećanjem od 30 odsto imaju pravo da izraze nezadovoljstvo
Komentarišući jučerašnji protest nemedicinskog osoblja ispred KCCG-a, kazala je da zaposleni koji nijesu obuhvaćeni povećanjem od 30 odsto, koje imaju zdravstveni radnici, imaju pravo da izraze nezadovoljstvo. Podsjetila je, ipak, da i oni imaju 17 odsto povećanja zarada.
"Moram priznati da više uvažavam medicinski kadar, jer su u prethodnom periodu dominantan dio posla oni ponijeli. Tako da imam razumijevanja da postoji procentualna razlika u procentualnom povećanju plate medicinskom kadru u odnosu na nemedicinski", istakla je Radulović.
Ona je kazala da bi defitinitivno bila na strani medicinskog kadra ako bi ministarstvo trebalo da odluči kome da poveća platu.
"Koliko god se to ne dopadalo nemedicinskom kadru, mislim da je prirodno da se forsira medicinski kadar, posebno u vrijeme kovida", kazala je ona.
Komentari