Te prijave, međutim, nijesu procesuirane posredstvom zdravstveno-sanitarne inspekcije koja, kako je potvrđeno Pobjedi, nema saznanja da takvih lažnih dokumenata ima u opticaju.
Prvu prijavu policija je od Ministarstva zdravlja dobila 8. septembra prošle godine.
"U prijavi koju je Ministarstvo zdravlja dostavilo Upravi bilo je navedeno da se lice na teritoriji opštine Podgorica bavi prodajom potvrda i PCR testova, a bio je naveden i kontakt telefon te osobe", potvrđeno je Pobjedi iz Uprave policije.
Kako navode iz policije, od septembra 2021. do danas podnijeli su 17 krivičnih prijava protiv lica za koje se sumnja da su počinili krivična djela falsifikovanje isprave i nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti i to u Podgorici, Pljevljima, Bijelom Polju i Tivtu.
"U toku je postupanje službenika Uprave policije u Herceg Novom u vezi sa prijavom koju nam je dostavio Dom zdravlja u tom gradu gdje se radi o NN licima koja se u određenom vremenskom periodu bave falsifikovanjem potvrda za vakcinaciju protiv kovida-19", navode iz UP.
Odgovorena pitanja Pobjeda nije dobila od direktora Direktorata za digitalno zdravstvo Aleksandra Sekulića, ali je on za TVCG kazao da lažne kovid potvrde postoje otkako je i počelo izdavanje pravih.
Rekao je da zaposleni u zdravstvenom sistemu ne čine takva krivična djela.
– To rade ljudi koji falsifikuju u svojim kućnim uslovima ili koriste druge elemente kako bi radili ta krivična djela – naveo je Sekulić.
Iako je javna tajna da određene osobe falsifikuju kovid potvrde, zdravstveno-sanitarna inspekcija nema saznanja da se to dešava.
– Da imamo saznanja proslijedili bismo ih nadležnom organu, Upravi policije – rekla je prije dva dana Pobjedi glavna zdravstveno-sanitarna inspektorka Karmela Mujičić.
I dok Inspekcija ne zna ništa o lažnim kovid potvrdama, direktor Doma zdravlja Herceg Novi Goran Komar podnosi krivičnu prijavu policiji protiv NN lica zbog sumnje na prodaju falsifikovanih dokumenata.
Komentari