Profesor podsjeća da nijednu instituciju u Crnoj Gori niko nije mogao formirati sem Skupštine i ingerencije nema niko drugi.
“Biće poslanika koji će se zalagati da sveštenik treba da bude u Upravnom odboru, a biće neki broj njih koji će biti suprotnog mišljenja. Javnost će čuti stavove, a na Vladi nijesu ništa čuli”, kazao je Ivanović.
Dodaje da bi možda bilo vrijeme da Skupština skrene pažnju Vladi da nije Vlada ta koja može samoinicijativno predložiti i razriješiti članove, nego da treba da dobije potvrdu od Skupštine za neka imenovanja.
Dodao je da se Vlada ponaša kao da gazduje Univerzitetom.
“I tu autonomije nema. Sama postavka ovog čovjeka (sveštenika) je dokaz u prilog ovoj tezi “, navodi profesor.
Ivanović kaže i da mu je neobjašnjivo zašto se o imenovanju sveštenika u upravljačkom tijelu Univerziteta ne čuje glas profesora i studenata, jer je njihov stav prioritetan. Podsjeća da se kroz iznošenje stavova kreira javnost.
“Sportisti upotrebljavaju vještine koje imaju da bi dali svoj sud o svjetskoj ekonomskoj krizi, o vakcinaiciji i o ne znam čemu sve, a profesor i akademik izbjegava da da svoj sud. Ima li smisla sve to”, kaže Ivanović.
Reakcija društva na ovaj potez Vlade, prema njegovim riječima, mora da bude snažnija.
“Boli me što najprije moje kolege ne dižu glas zajedno sa mnom “, kaže profesor.
Apsolutno je, ističe Ivanović, neprihvatljvo što je izabran sveštenik za člana Upravnog odbora. Kako se zalaže za što širu i veću autonomiju Univerziteta, podsjeća da se i ranije zalagao za to da država ne treba u Upravnom odboru da ima svoje ljude, jer je to samo na neki način podrivanje autonomije Univerziteta.
“Ako država nema u Upravnom odboru akademije nauka svoje članove, pitam se zašto bi imala u Upravnom odboru”, rekao je on.
Profesor ističe da državni zvaničnici znaju često da kažu da je Crna Gora sekularna država i taj argument su upotrebljavali kada su trebali da donesu Zakon o slobodi vjeroispovijesti i ispraviti ga u skladu sa interesima SPC… Kaže, sada, kada je država u pitanju, njihove zaštite nema.
“Pitam se kako sekularna država može znati da neko svešteno lice može biti adekvatno da bude član Upravnog odbora ako ti ljudi nemaju dodira jedni sa drugima. Kako duhovno lice može znati za potrebe državnog Univerziteta u sekularnoj državi? Smatram da vrlo dobro znaju i da su namjerno napravili ovo da imenuju čovjeka koji je doktor teoloških nauka koje se ne izučavaju na UCG, niti su se ikada izučavale i nadam se da se neće izučavati nikada “, istakao je on. Doživljava odvojenost države i crkve kao paralelne svjetove.
Ističe da želi da vjeruje sve najbolje o Marojeviću, da ga ne poznaje…
Profesor Ivanović smatra da onaj koji je donio ovu spornu odluku treba da prizna grešku pred cijelom javnošću, jer je počinjena povreda sekularnog karaktera države.
“Kao što su štitili prava vjerske zajednice kroz Zakon o slobodi vjeroispovijesti, da shvate da krše sekularnu prirodu države time što sveštenika biraju u Upravni odbor jedne od najznačajnijih obrazovnih institucija”, rekao je profesor Ivanović.
Vlada je na sjednici u četvrtak, a na prijedlog ministarke Vesne Bratić, imenovala Marojevića za člana Upravnog odbora UCG. Marojević na to mjesto dolazi umjesto Budimira Aleksića, kojem je prestalo članstvo u tom tijelu, jer je ranije izabran da bude poslanik u Skupštini Crne Gore.
U rješenju o imenovanju Marojevića, koje je potpisao premijer Zdravko Krivokapić, navedeno je kako je Bratić navela da ga predlaže u skladu sa propisima.
Javnost je osudila odluku Vlade, ocjenjujući da se time urušava karakter svjetovnosti ove visokoškolske ustanove i da sveštenik ne može da bude u ovakvom tijelu državnog univerziteta.
U slučaju ovog imenovanja Vlada je pogazila Ustav Crne Gore, a SPC apostolska pravila, poručio je akademik CANU, prof. dr Slobodan Backović.
Precizirao je da je Vlada imenovanjem Marojevića pogazila član Ustava o odvojenosti države i vjerskih zajednica. Marojević, rekao je on, ne može biti angažovan u državnom poslu i instituciji jer je njegova vjerska zajednica odvojena od države.
“Nešto slično se desilo 2005. i kod naših susjeda kada je kao predstavnik svih crkava i vjerskih zajednica, tada episkop Porfirije, ne prijedlog Skupštine, izabran za člana Savjeta Republičke radiodifuzne agencije, da bi ga Savjet 2008. izabrao za svog predsjednika. Vlada Crne Gore, sa zakašnjenjem od dvadeset godina, ,,kopira“ odnos države i crkve u susjednoj državi “, istakao je Backović.
Može li neko da zamisli, dodao je on, a bilo bi ekvivalentno ovom slučaju sa dr Marojevićem i episkopom Porfirijem, da SPC, recimo, za člana Crkvenog suda imenuje ministra pravde iz Krivokapićeve Vlade ili da SPC imenuje premijera Krivokapića u neko od crkvenih tijela.
Akademik je zaključio da bi SPC morala da poštuje kanone i apostolska pravila: dva apostolska pravila kažu da crkvena osoba mora biti raščinjena ako prihvati svjetovni posao.
Glušica tražila da Krivokapić i Bratić preispitaju odluku
Predsjednica Upravnog odbora prof. dr Rajka Glušica kazala je sinoć u emisiji ,,Naglas“ na RTCG da su za odluku o imenovanju Marojevića saznali iz medija. Nijesu je, kako je rekla, još dobili, ali je istakla da je ona uputila pismo premijeru Krivokapiću i ministarki Bratić da je preispitaju. Zatražila je da nekog drugog delegiraju, nekog ko neće izazvati podjele i tenzije. Pozvala se i na Ustav koji garantuje odvojenost države i crkve.
Glušica je kazala da očekuje da će pismo imati efekta, u suprotnom, ovo tijelo nema pravo da stopira odluku, ali ima pravo da pokrene upravni postupak ako im nešto tu ne odgovara. Glušica juče, s druge strane, nije odgovarala na naše pozive i poruke.
V.d. direktora Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja Goran Danilović kazao je u ovoj emisiji, na pitanje kakav je stav Agencije o imenovanju Marojevića, da bi bilo nepristojno da Agencija ima stav o tome, da je to oblast ljudskih prava i sloboda. On je rekao da je Marojević studirao filozofiju, da je, između ostalog, diplomirani profesor filozofije i da u Upravnom odboru ne predstavlja crkvu. Kazao je da ,,danima čerečimo čovjeka koji je izabrao naučnu usredsređenost da bude sveštenik“.
Rekao je i da su svi ključni univerziteti na evropskom tlu nastali na inicijativu katoličke crkve.
Studentski parlament: Odlukom se ne šalje dobra poruka
Iz Studentskog parlamenta povodom ovog slučaja saopštili su juče da ,,u konkretnom društvenom momentu, u ovako podijeljenom društvu, odluke treba donositi sa mnogo senzibiliteta“.
” Odluku o delegiranju velikodostojnika bilo koje vjerske zajednice u UO najznačajnije ustanove visokog obrazovanja u zemlji, ne smatramo takvom. Stava smo da ista neće doprinijeti smirivanju tenzija i podjela, koje su očigledno prisutne u našem društvu, te da se njom ne šalje dobra poruka”, naveli su oni.
Kažu da su svjesni da religija i crkva imaju itekako značajno mjesto u crnogorskom društvu, te daju nemjerljiv doprinos duhovnom razvoju i sazrijevanju.
Vladika Mihailo: A što ako i druge religijske zajednice požele da delegiraju sveštenike?
Zamisao Vlade da nikšićkoga paroha i šefa izdavačke službe Eparhije budimljansko-nikšićke imenuje za novog člana Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore, duboko je antidemokratska, saopštio je vladika Mihailo, poglavar Crnogorske pravoslavne crkve.
On se zapitao što bi bilo „ako i druge religijske zajednice iskažu želju da svoje sveštenike delgiraju u UO Univerziteta?“
“Naravno da neće, jer sveštenstvu tamo nije mjesto. Nije njihovo da arbitriraju u poslovima politike obrazovanja, nego vjere i morala i da duhovno krijepe pastvu. A u ovom sljučaju posebno zebem, jer u prirodi svetosavskoga sveštenstva nedostaje mnogo toga da bi bili službenici lojalni Crnoj Gori. Sudbina im je uskratila ośećaj ljubavi prema domovini i zavičaju. Mislim i vjerujem da je cilj ovoga imenovanja da probudi šovinističke ideje na Univerzitetu i usmjeri ga da se univerzitetski potencijali upregnu u stvaranje ,,velike Srbije“. To je očito obilježje njihove riješenosti i želje da naprave srpski svijet. Ispod slike sreće koju javno pokazuju osmijesima i mednim riječima, koje svakodnevno izlaze iz njihovih usta, pojavljuje se svetosavska crna ruka koja nam se osmjehuje. Takva politika inspiriše kult protiv Crne Gore i koristi religiju da navuče narodu zastore mraka, zamrači im razum i razumno rasuđivanje, i u njima usadi mržnju prema Crnoj Gori. Sudim da od toga čina Crna Gora ne može dočekati nikakvoga dobra. Zato pozivam univerzitetsku zajednicu da se odupre takvome naumu i Univerzitet vrati u ruke univerzitetskih nastavnika i laika”, kazao je vladika Mihailo.
POBJEDA
Komentari