Dodao je da ne treba zaboraviti na ustavnu normu da i u slučaju prestanka mandata ove vlade ona nastavlja da radi do izbora vlade u novom sastavu, a to može biti duži period.
"U slučaju pada aktuelne vlade, Liberalna partija će se, shodno partijskim odlukama, zalagati za formiranje tehničke vlade nacionalnog jedinstva ograničenog roka trajanja čiji zadatak bi bio da u 2023. godini pripremi vanredne parlamentarne izbore. Sličnu vladu je Crna Gora imala u teškom periodu 1993–1996.godine, u doba velike inflacije i rata koji je buktio oko nas, u bivšoj državnoj zajednici, i tada je odigrala veoma pozitivnu ulogu. Samo je takva vlada, koja bi imala podršku kvalifikovane većine od najmanje 49 poslanika, koji su uslov daljeg evropskog puta naše države, odnosno izbora nosilaca najviših pravosudnih funkcija i reforme izbornog zakonodavstva, prihvatljiva za Liberalnu partiju", naveo je Popović.
Ukoliko dođe do formiranja neke nove tehničke vlade, kako je dodao, poželjno bi bilo da je konstituišu predstavnici svih parlamentarnih partija koje to žele, kako bi imala jaku političku podršku, otvorila politički dijalog koji bi doveo do dogovora oko ključnih ekonomsko-socijalnih pitanja i dalje reforme izbornog zakonodavstva.
"To bi kao konačni rezultat proizvelo neupitne, pravedne i slobodne vanredne parlamentarne izbore u 2023.godini. Platili smo veliku cijenu navodnoj ekspertskoj vladi. Vjerujem da nama koji smo dobili mandate građana neće biti ni u primisli da u budućim vladama angažujemo osobe bez ikakvog izbornog legitimiteta i legaliteta", istakao je naš sagovornik.
On je kazao da Liberalna partija do sada nije imala nikakve razgovore o budućoj vladi, ali da će se uvijek odazvati pozivu koji bi vodio ka stabilizaciji Crne Gore i neupitnosti evropske perspektive i članstva u NATO-u.
"Jasna je pozicija LP ako im treba naša podrška u parlamentu – vraćanje građanskom i sekularnom uređenju države, poštovanje ljudskih i vjerskih osjećanja i posebnosti svih, antifašizam, demokratske reforme, stvarna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije kroz izbor najviših pravosudnih funkcija", navodi Popović.
On je naglasio da je potreban konsenzus kao izraz podrške najmanje dvije trećine odnosno tri petine poslanika u parlamentu kako bi se razriješili krupni izazovi pred kojima se država nalazi.
"Ovakav evropski konsenzus kroz dijalog preporučuju nam i snažno sugerišu i naši zapadni partneri. U ovom vremenu je Crnoj Gori neophodan građanski konsenzus u skladu sa evropskim standardima, a uskoro ćemo saznati postoji li takva zrelost i konsenzus kod nas", naveo je Popović.
Nastaviti kretanje ka EU
Popović je istakao da je jasno da bi rješavanje svih krupnih otvorenih pitanja kroz eventualnu tehničku vladu nacionalnog jedinstva omogućilo Crnoj Gori da prevaziđe velike podjele i probleme i nastavi kretanje prema EU.
"Zapadni partneri će nam na tom putu bez sumnje pružiti podršku i dobre usluge. S druge strane, aktuelna većina u crnogorskom parlamentu ima istočne partnere. Kao što vidimo, svi su na kanabeu kod Vučića i Porfirija u Beogradu, sa velikom ulogom Srpske pravoslavne crkve (SPC), klerikalizacijom javne scene, rušenjem građanskog koncepta društva. Kako kroz neku novu vladu nacionalnog jedinstva pomiriti ta dva puta? Ponovo na istoj raskrsnici kao i decenijama unazad: put ka Evropskoj uniji (EU) i Sjedinjenim američkim državama (SAD), ili ka Srbiji i Rusiji, bez obzira što smo već pet godina članica NATO-a. Ako i dalje budemo težili ka vječnoj unutrašnjoj borbi, podjelama i samodestrukciji, tu niko ne može pomoći, pa ni Eskobar", zaključio je Popović.
Komentari