Prema informacijama Pobjede, direktor Uprave policije Zoran Brđanin obavijestio je juče popodne Vuksanović-Stanković da joj je, prema operativnim saznanjima, ugrožena bezbjednost te da su, u cilju eliminisanja prijetnji, preduzeli mjere zaštite prostora u kojem stanuje, ali da, shodno procjeni, za sada nema osnova za 24-satno obezbjeđenje.
Iako naizgled hitra reakcija, sistem bezbjednosti nije funkcionisao shodno procedurama predviđenim u slučajevima ugrožavanja sigurnosti.
Pobjeda je još u petak 28. januara objavila informaciju, bez pominjanja imena i detalja, da su operativcima ANB-a proslijeđena saznanja kako pojedini članovi srpskih navijačkih grupa iz Crne Gore ,,planiraju da fizički napadnu i razlupaju privatni automobil jedne osobe iz opozicionih klupa u parlamentu, inače veoma popularne unutar suverenističkog bloka partija“.
Novinari Pobjede su imali podatak da su srpski ekstremisti targetirali poslanicu SDP-a Draginju Vuksanović-Stanković, ali nijesu kako navode objavili punu informaciju, u želji da se ne kompromituje očekivana policijska akcija.
Iako su operativna saznanja bila iz vjerodostojnog izvora, direktor ANB-a Dejan Vukšić i načelnik Nikola Laušević, prema izvorima Pobjede iz Agencije, nijesu podatak o postojanju opasnosti odmah prenijeli Upravi policije.
Čak su u početku negirali da raspolažu takvom informacijom i tek nakon razgovora sa predsjednikom SDP-a Raškom Konjevićem, direktor ANB-a Vukšić je u, petak veče, operativne podatke proslijedio vrhu Uprave policije, direktoru Zoranu Brđaninu.
A operativna saznanja bila su prilično alarmantna i zahtijevala su, kako kažu stručnjaci za bezbjednost koje je Pobjeda konsultovala, hitru reakciju.
Prema informacijama Pobjede, pripadnici ekstremnih srpskih navijačkih grupa - neki od njih su članovi ,,Delija“ – obilježili su kao metu Draginju Vuksanović-Stanković, kao jednu od istaknutih borkinja iz suverenističkog bloka.
Nastupi poslanice SDP-a u parlamentu, ali i učestvovanje u protestima prije i poslije dešavanja ,,desantnog ustoličenja na Cetinju 5. septembra, te otvoreno protivljenje da se Crkva Srbije postavi kao organizacija koja je iznad države i koja kontroliše vlast u Crnoj Gori - bili su ključni motivi da se skuje plan napada na Draginju Vuksanović-Stanković“, otkrivaju izvori Pobjede.
Prema tim saznanjima, Vuksanović-Stanković trebalo je da bude napadnuta u srijedu 26. januara, nakon podnevnog susreta Ženskog poslaničkog kluba sa Stjuartom Pičom, specijalnim izaslanikom za Zapadni Balkan britanskog premijera. Planiran je bio fizički napad nakon završetka radnog ručka i razgovora, kada bi poslanica SDP-a krenula do svojih kola koja su bila parkirana u blizini Njegoševog parka.
Sticajem okolnosti, zbog jednog prethodno dogovorenog sastanka, Vuksanović-Stanković je otišla sa razgovora koji su vođeni u hotelu ,,Hilton“ – sat ranije.
Nemoguće je sada utvrditi da li ova operativna saznanja precizno otkrivaju sve planove i da li je napad trebalo da se odigra baš tog dana i to nakon razgovora sa međunarodnim zvaničnicima. Izvjesno je da su potencijalni napadači mogli da saznaju kretanje Draginje Vuksanović-Stanković, jer je ovaj susret bio i zvanično najavljen.
Bitna je i činjenica da informacije o prijetnji po bezbjednost poslanice crnogorskog parlamenta nijesu nastale pregledom zloćudnih objava na društvenim mrežama, već na osnovu opservacija i procjena operativaca ANB-a na terenu.
Pobjeda piše da je začuđujuće da su ljudi iz bezbjednosnog sektora ,,prespavali“ čitav vikend, bez ikakve reakcije, a da je iz Uprave policije Draginja Vuksanović-Stanković zvanično obaviještena o postojanju opasnosti – tek petog dana, juče oko 14 sati.
Komentari