Ilustracija

Reagovanje aktivistkinja

"Dugotrajno nasilje često dovodi do ubistva žene, neko mora konačno da odgovara"

Ubistva žena u porodici u Crnoj Gori sa tendencijama koja evidentno pokazuju porast ozbiljno zabrinjavaju. Dugotrajno nasilje koje često dovodi do ubistva žene u porodici traži odgovoran pristup institucija i traženje krivaca i to ne samo kod izvršioca nego i kod institucija koje su zadužene da čuvaju i štite naše živote, navele su u reagovanju povodom slučaja Z.N. romske i egipćanske aktivistkinje iz više crnogorskih gradova.

"Životi Romkinja i Egipćanki moraju biti jednako vrijedni kao i svi drugi životi, a javnost mora da zna da su Romkinje i Egipćanke višestruko diskriminisane unutar porodice, zajednice i cjelokupnog društva da duže trpe nasilje koje je skriveno i veoma opasno.  Ženske romske i egipćanske aktivistkinje iz više crnogorskih gradova pitaju se je li slučajno to što su u poslednjih nekoliko mjeseci u Crnoj Gori ubijene tri žene i što je poslednja žrtva koja je pripadnica naše zajednice, a koja je ujedno bila trudna bila skrivena od javnosti pet dana nakon smrti i nekoliko dana koliko se liječila od povreda opasnih po život.  Javnost je to trebala odmah da zna", navele su u reagovanju.

Smatraju da to nije slučajno i sumnjaju da se to dogodilo upravo zato što žrtva dolazi iz zajednice Roma i Egipćana i plaše se da se to „skrivanje od javnosti“ upravo dogodilo zbog njene etničke pripadnosti, što bi ako se pokaže tačnim bilo više nego tragično za cjelokupan sistem zaštite nasilja u porodici i nasilja nad ženama. 

"Jedan dio aktivistkinja već se pridružio reakcijama koje su do sada objavljene u crnogorskim medijima ali želimo da još jednom ukažemo institucijama i javnosti da se ovom prilikom moramo zapitati koliko je godina starosti imala poslednja žrtva femicida, kada se udala ako je njeno dijete sada staro 11 godina, a ona 27 godina", istakle su.

Zahtijevaju od institucija sistema da utvrde odgovornost u ovom ali i u svim drugim slučajevima femicida – rodno zasnovanog nasilja u kome žene bivaju ubijene.

"Odgovornost institucija mora da postoji i zato neko mora konačno da odgovara. Ovakva praksa mora hitno da se prekine i da se uzme u obzir da nasilje u porodici ostavlja ozbiljne posljedice po žrtve, a u ovom slučaju čak i pogubne po život. Zahtijevamo od nadležnog tužilaštva da se utvrde sve okolnosti ovog događaja kao i događaja koji je prethodio ovome iz mjeseca avgusta 2021. godine u kome je žrtva bila pretučena i imala je vidne tjelesne povrede po cijelom tijelu. Da se tada reagovalo i da su se preduzele sve bezbjednosne procjene rizika vjerujemo u to da bi danas Z.N bila među nama sa svojom djecom i na svijet bi donijela još jedno dijete", zaključuju u reagovanju.

Reagovanje potpisuju aktivistkinje:


Fana Delija

Šejla Pepić

Ljuljeta Baljaj Vučković

Vasja Tuša

Elma Šahman

Zena Dubović

Velbana Naza

Behija Ramović

Sanja Selimović

Minira Delija

Mirsada Avdijaj

Elvira Selimović

Zoja Tarlamišaj

Ajša Krasnići

Mahida Selimović

Valentina Delija

Elmedina Krasnići

Rozana Božović

Fljora Beriša

Kimeta Beriša

Zineta Selimović

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.