Crna Gora u poređenju sa veličinom zemlje ima velike potencijale da proizvede više energije u odnosu na sopstvenu potrošnju
Sa sastanka

Delegacija Ministarstva kapitalnih investicija sastala se sa predstavnicima Državne naftne kompanije Republike Azerbajdžan (SOCAR)

Crna Gora u poređenju sa veličinom zemlje ima velike potencijale da proizvede više energije u odnosu na sopstvenu potrošnju

Članovi delegacije Ministarstva kapitalnih investicija koja će učestvovati na VIII ministarskom sastanku Savjetodavnog vijeća Južnog gasnog koridora, koji se održava u Bakuu, 4. februara 2022. godine, sastali su se sa predstavnicima Državne naftne kompanije Republike Azerbajdžan (SOCAR).

Delegaciju Crne Gore činili su: Marko Perunović, državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija, Nikola Veljović, generalni direktor Direktorata za kapitalne investicije i Marko Adžić, direktor Uprave za ugljovodonike. Ispred Kancelarije Crne Gore u RA, sastancima su prisustvovali diplomata Milica Burić i počasni konzul Crne Gore u RA Vugar Alijev. 

Crnogorsku delegaciju su ugostili Elšad Nasirov, prvi potpredsjednik SOCAR-a, Vitalij Bajlarbajov, zamjenik prvog potpredsjednika SOCAR-a, Murad Hejdarov, savjetnik predsjednika SOCAR-a.

Na početku sastanka, državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija Perunović se zahvalio na prijemu i kazao da mu je čast da prisustvuje ovom sastanku.

Ujedno je iskoristio priliku da izrazi žaljenje zbog otkazivanja ranije najavljenog učešća ministra Bojanića, uslijed ranije preuzetih obaveza, i izrazio nadu i očekivanje da će  uskoro biti prilike i za njegovu posjetu.

Perunović je upoznao predstavnike SOCAR-a da Crna Gora u poređenju sa veličinom zemlje ima velike potencijale da proizvede više energije u odnosu na sopstvenu potrošnju. Međutim, kako je naveo, 40-50% ukupne proizvodnje se bazira termoelektrani u Pljevljima. Kako je Crna Gora snažno fokusirana na zelenu tranziciju, kao prioritet je istakao napuštanje upotrebe fosilnih goriva u narednih nekoliko decenija i prelazak na obnovljive izvore i najbolje načine kojima se može obezbijediti stabilnost energetskog sistema. Iako bogati  solarnom i energijom vjetra, potrebna je stabilna proizvodnja, zbog čega je Crna Gora snažno posvećena projeku jadransko josnkog gasnog koridora.

Državni sekretar Perunovića je izrazio spremnost da se razgovara i sa azerbejdžanskom Vladom i, upravo, predstavnicima SOCAR-a, o modalitetu zajedničkog ulaganja ili koncesije, budući da se radi o prevelikom ulaganju za Crnu Goru i projektu za koji nedostaje iskustva koji partneri iz Azerbejdžana nesumnjivo posjeduju.

Marko Adžić, direktor Uprave za ugljovodonike upoznao je predstavnike SOCAR-a sa  istraživanjem nafte i gasa na crnogorskom podmorju kroz ugovore sa italijansko-ruskom kompanijom “Eni i Novatek” i grčkom kompanijom Energean, i dosadašnjim rezultatima.

Elšad Nasirov, prvi potpredsjednik SOCAR-a je sa zadovoljstvom prihvatio dalje razgovore i detaljnije konsultacije na ovu temu i istakao da će upravo na VIII ministarskom sastanku Savjetodavnog vijeća Južnog gasnog koridora govoriti detaljnije o perspektivama izgradnje jadransko jonskog koridora. Informisao je da je Azerbejdžan od prošle godine stabilan snabdijevač gasom zemalja Evrope i da se nada da će se stvoriti formalne pretpostavke za realizaciju projekta jadransko jonskog koridora, ali da to u potpunosti ne zavisi od njihove strane nego i od zemalja kroz koje pomenuti gasovod prolazi.

Ponudili su i svoju pomoć kroz svoje iskustvo i angažovanje azerbejdžanskih eksperata za oblasti istraživanja uslova i izgradnje gasovoda, kao i spremnost na dalje razgovore o modalitetima saradnje.

Nakon sastanka sa predstavnicima SOCAR-a, delegacija na čelu sa Perunovićem je posjetila  Kancelariju Crne Gore u Republici Azerbejdžan i konzulat Crne Gore na čelu sa počasnim konzulom Vugarom Alijevim.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.