Zašto nikako ne bi smjeli da držite hranu u ambalaži za sladoled
Ilustracija

Zašto nikako ne bi smjeli da držite hranu u ambalaži za sladoled

Sabina Hulsman, specijalizovana savjetnica za ishranu iz Bavarske, savjetuje da se kutije sladoleda ne koriste za skladištenje hrane. Isto važi i za kutije jogurta ili margarina. Zašto?

Iako se može činiti praktičnim i održivim, hrani nije mjesto u kutijama u kojima je već bila zamrznuta hrana.

"Kutije sladoleda su jednokratna ambalaža, što znači da su namijenjene samo za posebnu hranu i jednokratnu upotrebu. Zato nisu prikladne za dalju upotrebu, na primjer za zamrzavanje ili grejanje u mikrotalasnoj", kaže Hulsman.

Dalje navodi i vrlo konkretne rizike koje nosi nepravilna upotreba ove ambalaže.

"Kod plastične ambalaže hemikalije mogu da pređu iz ambalaže u hranu", objašnjava Hulsman,prenosi Prva.rs.

Proizvođači bi morali da poštuju zakonske odredbe o prelazu hemikalija, međutim, to se odnosi samo na izričitu namjenu.

"Ako je, na primjer, limenka namijenjena prodaji voćnih sorbeta bez masti, može se desiti da granične vrijednosti za prenos hemikalija koje su ispoštovane ne važe za masnu ili vruću hranu", navodi.

Takođe treba izbjegavati zamrzavanje ili odmrzavanje u mikrotalasnoj peći, prenosi epsreso.co.rs.

"Čak i kada je u pitanju zamrzavanje hrane poput kolača ili voća, preporučujemo izbjegavanje dalje upotrebe iz predostrožnosti, čak i ako je vjerovatnoća hemijskog prelaza znatno niža nego kod vruće, masne supe", kaže Hulsman.

Skoro svaka hrana može da se zamrzne, uključujući i jogurt, sir (osim mekog sira, jer proces zamrzavanja utiče na teksturu), mlijeko, ribu, jaja (čak i kuvana jaja). Hranu stavite u hermetički zatvorenu posudu, ili je dobro umotajte u kese za zamrzavanje, prije nego što je stavite u zamrzivač, inače će je hladan vazduh isušiti.

Banane zamrznite tako što ćete ih oljuštiti i umotatili ili staviti u hermetički zatvorenu posudu prije zamrzavanja. Sve sa visokim sadržajem vode, kao što su jagode i paradajz, biće mekano, ali je i dalje dobro za kuvanje.

Jaja

Jaja se najbolje čuvaju u frižideru jer se drže na konstantnoj temperaturi, ali ih takođe možete i zamrznuti. Postoje dva načina za zamrzavanje jaja: razbijte jaje i odvojite žumanca od bjelanaca u zasebne plastične posude ili kese za hranu prije zamrzavanja. Možete i da razbijete jaja i umutite ih - poslužiće odlično za omlet i kajganu. Kuvano jaje možete bezbjedno da čuvate u frižideru nekoliko dana. Kuvana jaja se takođe mogu zamrznuti.

Zamrzavanje i odmrzavanje mesa i ribe

Stavite datum i označite meso u zamrzivaču. Nakon odmrzavanja upotrebite ga u roku od 24 sata. Meso možete zamrznuti na duže vrijeme - i dalje će biti bezbjedno za jelo, ali će se kvalitet pogoršati, pa je najbolje da ga pojedete u roku od 3 do 6 mjeseci. Ne brinite ako je duže zamrznuto - pokušajte da ga marinirate prije kuvanja da poboljšate teksturu ili koristite bilje i začine da dodate ukus.

Ponovno zamrzavanje mesa i ribe

Nikada nemojte ponovo zamrzavati sirovo meso (uključujući živinu) ili ribu koja je odmrznuta. Možete kuvati zamrznuto meso i ribu kada se odmrznu, a zatim ih ponovo zamrznuti.

Zamrznute sirove namirnice mogu se jednom odmrznuti i čuvati u frižideru do 24 sata. U tom roku ih treba skuvati li baciti.

Kada se odmrzne, spremljenu hranu treba podgrijejati samo jednom, jer što više puta hladite i podgrijavate hranu, to je veći rizik od trovanja. Kuvana hrana koja je zamrznuta i izvađena iz zamrzivača treba ponovo da se zagrije i pojede u roku od 24 sata od potpunog odmrzavanja. Da biste smanjili gubitak, podijelite obrok na porcije, prije zamrzavanja, a zatim odmrznite samo ono što vam je potrebno.

Izbjegavajte da stavljate otvorene limene konzerve u frižider, jer hrana u njima može da dobije "metalni" ukus.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.