Kineski stručnjaci za javno zdravstvo ističu da je potrebno održavati stroge kontrole, kao i da su rizici prenosa virusa previsoki, pa bi masovna zaraženost predstavljala nepodnošljiv pritisak na zdravstveni sistem.
Naučnici su koristili studije iz Čilea i Britanije kako bi izračunali "početnu efikasnost“ postojećih vakcina "koronavak“ u slučaju Čilea i Fajzer i AstraZeneka u Britaniji.
Oni procjenjuju da je početna efikasnot vakcine protiv zaražavanja od simptomatske bolesti kovid-19 bila 68,3 odsto. Istovremeno, početna efikasnost protiv smrti bila je 86 odsto.
Ali, čak i uz globalnu stopu vakcinacije od 95 odsto, ako se mobilnost stanovništva vrati na nivo iz 2019, kada nije bilo kovida-19, kineski naučnici procjenjuiju da bi svi regioni sa sada nultom stopom bolesti zabeležili više od 234 miliona zaraženih unutar jedne godine.
To bi uključivalo i 64 miliona simptomatskih slučajeva te dva miliona smrtnih slučajeva.
Ljudska rasa bi trebalo da nastavi da razvija vakcine i istraživanje novih načina poboljšanja zaštite koju pružaju vakcine da bi eliminisala kovid-19 na globalnom nivou, navode kineski naučnici u radu objavljenom u biltenu Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti.
Naučnici poručuju da je važnije da nove vakcine budu efikasne protiv zaraze nego protiv simptomatske bolesti ili smrti.
Kina, u okviru nulte tolerancije prema kovidu-19, nastavlja da zatvara čitave gradove.
Komentari