„Broj ruskih vojnika raste dok se skraćuju rokovi upozorenja“, rekao je Stoltenberg u bazi Mihail Kogalničanu, na jugoistoku zemlje bizu Crnog mora, u vrijeme kada Zapad optužuje Moskvu da priprema vojni napad na Ukrajinu.
Hiljadu američkih vojnika, poslatih kao pojačanje Vašingtona, treba da stignu tokom dana da bi ojačali istočno krilo Alijanse.
Stoltenberg je dodao da su mogući i drugi scenariji pored invazije Ukrajine navodeći pokušaje svrgavanja vlade u Kijevu ili hibridne sajber napade.
"Istovremeno nema sigurnosti i prema tome mi nastavljamo da pozivamo Rusiju na deeskalaciju i uključivanje u politički dijalog sa NATO", rekao je Stoltenberg na zajedničkoj konferenciji za novinare sa rumunskim predsjednikom Klausom Johanisom.
Ukazujući na "zabrinutost" NATO zbog te koncentracije trupa i prijeteću retoriku Rusije, on je naveo "jedinstvo" saveznika i njihovu riješenost da reaguju.
"Zato je prisustvo NATO trupa u Rumuniji tako važno", rekao je Stoltenberg, koji je pozdravio raspoloženje Francuske da učestvuje u budućim taktičkim snagama u Rumuniji, zemlji koja se graniči sa Ukrajinom.
Rumunski predsjednik osudio je rusku "strategiju zastrašivanja".
"Prolazimo kroz najtežu krizu od pada Gvozdene zavese", rekao je Johanis.
Više desetina američkih oklopnih trasportera koji su ranije bili stacionirani u Njemačkoj, stiglo je u poslednjih 36 sati u Rumuniju, a destinacija im je baza Mihail Kogalničanu.
Ruski ambasador u Bukureštu Valerij Kuzmin rekao je u srijedu da takvo raspoređivanje trupa samo "doliva ulje na vatru" i "doprinosi eskalaciji tenzija". Ambasador je dan posle toga pozvan na razgovor u rumunsko ministarstvo spoljnih poslova.
U Rumuniji, članici Alijanse od 2004, već ima 900 američkih vojnika, 140 italijanskih i 250 poljskih.
Beta
Komentari