No, velike vojne vježbe širom zemlje se nastavljaju, dodaje Interfax.
Kremlj je potvrdio da je počeo da povlači vojne snage raspoređene uz granicu s Ukrajinom što je "normalan proces" i osudio je ponovno zapadnu "histeriju" upozoravanjem na skorašnju invaziju Rusije na Ukrajinu.
„Od početak smo govorili da će po završetku vojnih vježbi (…) vojska biti vraćena u svoje kasarne. Upravo se to sada događa, to je uobičajen proces“, rekao je novinarima portparol ruskog predsjedništva Dmitrij Peskov.
U komentarima koje je prenijela agencija Interfaks, portparol Ministarstva odbrane Igor Konašenkov kaže da su neke jedinice završile svoje misije.
"Jedinice Južnog i Zapadnog vojnog okruga koje su završile svoje misije već su počele da se ukrcavaju na željeznički i automobilski transport i danas će početi da se premještaju u svoje garnizone. Odvojene jedinice će marširati pješice u sastavu vojnih konvoja", rekao je Konašenkov, a prenosi BBC.
On je dodao i da je "određeni broj vježbi borbene obuke izveden prema planu".
Ali neke vježbe su još uvijek u toku, kazao je Konašenkov.
Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su zajednički diplomatski napori sa zapadnim saveznicima uspjeli da spriječe rusku invaziju.
Kijev: Povjerovaćemo kad vidimo, Stoltenberg oprezno optimističan
"Mi i naši saveznici uspjeli smo da spriječimo Rusiju od bilo kakve dalje eskalacije. Već je sredina februara i vidite da diplomatija nastavlja da radi", rekao je novinarima ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba.
On je reagovao na odluku ruskih vlasti da povuku određeni broj trupa sa ukrajinske granice.
Rusija mora da povuče sve svoje preostale snage sa zajedničke granice, rekao je ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba.
"Imamo pravilo: ne vjeruj onome što čuješ, vjeruj onome što vidiš", rekao je on novinarima nakon izvještaja medija da se neki ruski vojnici vraćaju u svoje baze.
Kada vidimo povlačenje, vjerovaćemo u deeskalaciju, dodao je Kuleba.
On kaže i da je "diplomatska ruta" kojom ide Ukrajina i njeni saveznici sprječavanje dalje eskalacije.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg rekao je novinarima u Briselu da "nisu primijećeni "nikakvi znaci deeskalacije".
Ali je i dodao da signali koji dolaze iz Moskve, daju razloge za "oprezan optimizam".
Istovremeno, diplomatski napori da se za ukrajinsku krizu nađe mirno rješenje ne jenjavaju.
Tako će se njemački kancelar Olaf Šolc u utorak prvi put sastati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinomu misiji s visokim ulogom u svrhu sprečavanja rata, a najveći ruski trgovinski partner u Evropi upozoriće na dalekosežne sankcije ako napadne Ukrajinu.
Predviđeno je da će sastanak u Kremlju trajati nekoliko sati, a na kraju će biti održana zajednička konferencija za novinare.
Posjeta dolazi u vrijeme kada su njemačko-ruski odnosi na najnižoj razini. Ukrajinska kriza vjerovatno će zasjeniti nekoliko neriješenih bilateralnih sukoba između Berlina i Moskve.
Šolc je tokom posjete Kijevu u ponedjeljak rekao da želi lobirati kod Putina za smirivanje krize u Ukrajini. Opisao je gomilanje desetina hiljada ruskih vojnika duž ukrajinske granice kao "neshvatljivo".
Takođe je upozorio Rusiju da ne pokreće napad na Ukrajinu i naglasio da su EU i SAD spremne odgovoriti oštrim ekonomskim sankcijama.
Komentari