Peršun - čisti krv, smiruje živce, čuva potenciju
Peršun

Visokokvalitetna namirnica

Peršun - čisti krv, smiruje živce, čuva potenciju

Izuzetno je bogat mineralima i vitaminima C i A, kao i izuzetno rijetkim B12, koji je važan za stvaranje crvenih krvnih zrnaca

ZA UMIRENJE živaca, za ublažavanje bolova, za otklanjanje nadutosti, za čišćenje krvi, peršun (Petroselinum hortense) predstavlja odlično rešenje.

Ljekari narodne medicine preporučuju ga i kao lijek protiv groznice, bolesti bubrega, oboljenja mokraćnih puteva, dijabetesa, upale očiju, uboda, ujeda, pa čak i impotencije. Poznato je i da se grickanjem peršuna uklanja neprijatan miris iz usta, a od ove biljke koristi se sve - i listovi, i korijen i sjeme.

Peršun nije otkriće savremenog čovjeka, za njega su znali još stari Grci i Rimljani, koji su vjerovali da ako grickaju peršun mogu da popiju mnogo vina a da se ne napiju.

Biljka se prenosila sa kontinenta na kontinent, i u svakoj zemlji postajala neizostavni dio kuhinje. Danas je kulinari najčešće koriste zbog prijatnog mirisa i lijepe zelene boje koja svakom jelu daje poseban vizuelan izgled.

Peršun nema visoku kaloričnu vrijednost, ali je zato izuzetno bogat mineralima i vitaminima, što ga i svrstava u red visokokvalitetnih i ljekovitih namirnica. Posle šipka i borovnice, peršunov list sadrži najviše vitamina C. U 100 grama nalazi se čak 170 miligrama ovog vitamina. U zavidnim količinama ima i provitamina A, vitamina B grupe, među kojima i izuzetno redak vitamin B12, veoma važan za stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Što se tiče minerala, najviše ima gvožđa, kalcijuma, mangana, magnezijuma, bakra...

Lišće peršuna najbolje je uzimati u svježem stanju, jer se jedino tako održavaju sva njegova svojstva. Ne valja ga sušiti i konzervirati, ali zato može da se zamrzne. Pošto nije zahtjevna biljka, može da se gaji i u zimskim uslovima na zatvorenoj terasi, pa čak i u sobi. Peršunov list naročito je djelotvoran kao sredstvo za podsticanje izlučivanja štetnih materija iz organizma.

Takođe, povoljno utiče na cirkulaciju i srčane tegobe. Zbog apipola, sastojka koji izaziva nadražaj unutrašnjih organa, otklanja i smetnje u protoku krvi. Međutim, treba napomenuti da ovog sastojka najviše ima u eteričnom ulju koje se dobija iz peršunovog sjemena i korijena. Eterična ulja peršuna stimulišu funkciju materice, povećavaju količinu mokraće, smanjuju infekciju urinarnog trakta i uništavaju bakterije.

Kao začin može da se koristi osušen i sitno isjeckan list peršuna, ali i korijen.

 

Blagotvorne mješavine

* Za otečene i upaljene oči

U 300 mililitara vode dva do tri minuta kuvajte dvije kašike sitno isjeckanog peršunovog lista i kada se ohladi, procijedite kroz sterilnu krpu ili gazu. Sa ovako dobijenim čajem ispirajte oči više puta dnevno, a preko noći stavljajte obloge.

Za oblog vam je potrebno šest grančica peršunovog lišća, koje prije stavljanja treba dobro oprati. Stavite listove na oči, povežite ih gazom i tako spavajte u zamračenoj prostoriji.

 

* Za pospješivanje mokrenja

Izmiješajte korijen, list i sjeme, pa se sve zajedno sitno isjeckajte tako da dobijete pet supenih kašika smješe. Dobijenu mješavinu kuvajte pet minuta u pola litra vode. Posle kuvanja ostavite da odstoji 20 minuta, a zatim procijedite i pijte po jednu šoljicu tri puta dnevno. Ovaj čaj istovremeno otklanja zastoj mokraće kao i otečenost nogu.

 

* Za jačanje potencije

Napravite mješavinu od sto grama isjeckanog korijena i sto grama sjemena peršuna. Od te mješavine uzmite dvije kašičice i kuvajte pet minuta u dva decilitra vode. Zatim sadržaj poklopite, ostavite da odstoji sat vremena, a onda procijedite. Dobijeni napitak zasladite medom od žalfije ili ruzmarina i pijte uveče, a može i dva do tri puta dnevno. Uz ovaj čaj treba piti i jedan decilitar soka od celera u manjim gutljajima.