Donjeckom odjekuju sirene. Proruski separatisti u Ukrajini spremaju autobuse za evakuaciju stanovnika iz dvaju otcijepljenih regija u Rusiju, posle učestalih artiljeriskih napada sa ukrajinske strane. Nešto prije sedam sati po lokalnom vremenu u centru Donjecka, odjeknula je jaka eksplozija.
„Prema dogovoru sa Ruskom Federacijom, da bi se spriječilo stradanje civila, pozivam sve koji nemaju mobilizacijski raspored, da krenu prema Rusiji što prije“, naveo je predsjednik Donjecke narodne republike Denis Pušilin.
Ukrajinska strana optužuje pobunjenike za granatiranje civilnih objekata i narušavanje primirja. Strah od rata, za koji bi inicijalna kapisla mogli da budu brojni incidenti i gomilanje vojske sa obje strane granice - sve je veći.
"Situacija na istoku Ukrajine, po mom mišljenju, znači da bi mogla početi direktna agresija Rusije. To neće biti jednostavno ponavljanje događaja iz 2014. godine, već nešto veće", smatra Oleh Ovčinikov, stanovnik Kijeva.
Predsjednik Putin je lično naredio ministru za vanredne situacije da iz Rostova komanduje akcijom evakuacije. Istovremeno ruski predsjednik je u društvu svog bjeloruskog kolege Lukašenka, najavio za subotu veliku vojnu vježbu u kojoj će se simulirati nuklearni napad.
"Kijev odbija direktni dijalog s Donjeckom i Luganskom, potkopava sporazume o uvođenju promjena u Ustav, odbija lokalne izbore i amnestiju – sve su to ključna pitanja sporazuma iz Minska", naveo je ruski predsjednik Vladimir Putin.
Zapad smatra da je nastavak ruskih vojnih vježbi nova provokacija i to posle dogovora da se sledeće nedelje sastanu američki i ruski šef diplomatije.
Američki izvori navode da je Rusija na granicu nagomilala oko 190.000 vojnika iako Moskva poriče optužbe o planiranju invazije na Ukrajinu.
Razgovor je sa američke strane uslovljen: ako do tada ne počne rat.
"Ono što nismo primili na znanje je bilo kakva naznaka deeskalacije. Nismo vidjeli nikakve opipljive, nikakve stvarne znake deeskalacije. Ukoliko izvrše invaziju u narednih nekoliko dana, to će jasno pokazati da nikada nisu bili ozbiljni po pitanju diplomatskog rješenja", kaže Ned Prajs, zvaničnik Stejt departmenta.
U Minhenu na godišnjoj Konferenciji o bezbjednosti skoro jedina tema je rusko-ukrajinska kriza. Sastanku prisustvuje ukrajinski predsjednik Voladimir Zelenski, ali zbog antiruske histerije predtavnici Moskve nisu došli.
"Postoji vojno jačanje Rusije koje je dovoljno za vođenje rata protiv Ukrajine i to se ne smije zanemariti. Situacija se nije promijenila", smatra Olaf Šolc, njemački kancelar.
"U Moskvi ponavljaju da neće napasti, ali da situacija na istoku Ukrajine pokazuje da se izazivanjem histerije sprema progon etničkih Rusa sa istoka zemlje", nada se jedan od stanovnik ma Donjecka.
N1 Beograd
Komentari