Na osnovu mišljenja i odluka ASK podnijeto 26 ostavki javnih funkcionera, podnijete 142 prijave zviždača

Na osnovu mišljenja i odluka ASK podnijeto 26 ostavki javnih funkcionera, podnijete 142 prijave zviždača

Savjet Agencije za sprječavanje korupcije je na sjednici usvojio Izvještaj o radu ASK za 2021. godinu, kao i Izvještaj o izvršenju Budžeta ASK za 2021. godinu.

Savjet je ocijenio da je ostvaren značajan napredak u svim oblastima rada, o čemu govore podaci da su ispunjeni svi ciljevi zacrtani Planom rada ASK, a u pojedinim oblastima su i nadmašeni.

U oblasti sprječavanja sukoba interesa i ograničenja u vršenju javnih funkcija, u 2021. godini Agencija je dala 186 mišljenja. Na osnovu mišljenja i odluka ASK, podnijeto je 26 ostavki javnih funkcionera.

Agenciji je u 2021. dostavljeno najviše izvještaja o prihodima i imovini od početka njenog rada, dok je Godišnji plan provjere u potpunosti realizovan, s tim da je premašen broj planiranih provjera. Pokrenuto je šestostruko više postupaka kontrole po službenoj dužnosti nego prethodne godine.

"U svim upravnim postupcima koji su u prethodnoj godini pokrenuti po službenoj dužnosti u oblasti provjere prihoda i imovine, utvrđena su kršenja zakona. U izvještajnom periodu, zbog podnošenja izvještaja o prihodima i imovini sa netačnim i nepotpunim podacima, pokrenut je najveći broj prekršajnih postupaka od početka rada, više u odnosu na prethodnih pet godina rada zbirno. Pokrenuto je i značajno više prekršajnih postupaka zbog kršenja odredaba ZSK koje se odnose na obavezu podnošenja izvještaja o prihodima i imovini 30 dana po stupanju na javnu funkciju i po prestanku javne funkcije", kažu iz ASK.

U oblasti finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja, Agencija je nastavila da djeluje na planiran i sistematičan način, u cilju dosljednog praćenja sprovođenja Zakona i kontrole sprovođenja i poštovanja svih propisanih zabrana i ograničenja tokom izbornih kampanja za lokalne izbore održane tokom 2021.

"Po svim osnovima rada ASK u ovoj oblasti, tokom 2021. izvršena je kontrola 6.512 dostavljenih izvještaja od strane obveznika Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja o redovnom radu i u toku izbornih kampanja, kao i 354 kontrole poštovanja zabrana i ograničenja u toku izborne kampanje. Dodatno, izvršena je provjera i kontrola 2.246 lica davalaca priloga političkim subjektima za redovan rad u 2020. i izbornu kampanju u 2021. Agencija je u ovoj oblasti rada, tokom 2021. godine, pokrenula za 15,6% više prekršajnih postupaka u odnosu na prethodne četiri godine zbirno. Nastavljena je praksa redovnog predstavljanja rezultata rada i objavljivanja svih relevantnih podataka i izvještaja. Agencija je učinila dostupnim sve podatke o upotrebi javnih resursa i finansiranju kampanje", saopšteno je.

Iz ASK ističu da se u oblasti donošenja i sprovođenja planova integriteta, može konstatovati visok stepen realizacije aktivnosti predviđenih Planom rada, imajući u vidu da je do sada 707 organa vlasti usvojilo plan integriteta, a da su 2021. godine dostavljena 692 izvještaja o sprovođenju planova za prethodnu godinu.

"Oko 98% organa vlasti odredilo je menadžera integriteta. Imajući u vidu da je plan integriteta podložan subjektivnoj ocjeni organa, potrebno je eksterno procijeniti objektivnost, kvalitet i primjenu mjera. U tom cilju, Agencija je u minuloj godini izradila Metodologiju za procjenu primjene antikorupcijskih mjera, u saradnji sa UNDP. Metodologija ima potencijal da postane vrlo koristan alat za procjenu efekata primjene antikorupcijskih mjera.

Značajno je napomenuti da je u izvještaju OECD-a o konkurentnosti zemalja Zapadnog Balkana, koji je objavljen 2021. godine, navedeno da Crna Gora ima najnapredniji sistem podrške i praćenja planova integriteta u regionu",saopšteno je.

Sprovođenje Zakona o lobiranju i dalje ostaje izazov.

"U registar lobista upisano je pet fizičkih lica i jedno pravno lice. Savjet ASK je zaključio da je, nakon usvajanja novog Zakona o lobiranju i svih podzakonskih akata, potrebno započeti intenzivnu informativnu kampanju prema opštoj i stručnoj javnosti, naročito kada su u pitanju najvažnije izmjene Zakona", kažu iz ASK.

U 2021. godini Agenciji su podnijete 142 prijave zviždača, za 89,3% više u odnosu na prethodnu godinu, a najviše od početka rada ASK na godišnjem nivou.

"Posebno je značajno da je od tog broja svega 28,2% podnijeto anonimno, što je manje u odnosu na prethodne tri godine. S obzirom na to da je i na kraju 2020. registrovan pad procenta anonimnih prijava, to može ukazivati na porast povjerenja u rad institucije, naročito ako se imaju u vidu nalazi istraživanja javnog mnjenja, prema kojem je povjerenje u rad ASK najveće od početka rada (78,5%), a Agencija je i dalje na prvom mjestu među institucijama kojima bi građani prijavili korupciju", kažu iz ASK.

Od ukupnog broja okončanih postupaka koje je ASK vodila po prijavama zviždača, u 38,5% utvrđeno je postojanje ugrožavanja javnog interesa, čime je značajno premašen broj postupaka po prijavama u kojima je utvrđeno postojanje ugrožavanja javnog interesa u odnosu na godišnji nivo svih prethodnih godina rada ASK.

"Razlog za to može se naći u činjenici da je Agencija intenzivnom kampanjom značajno doprinijela jačanju informisanosti i svijesti zviždača o ovom važnom antikorupcijskom mehanizmu, te da su, posljedično, prijave sadržajnije i značajno kvalitetnije u odnosu na prethodni period", kažu iz ASK.

Agencija je pokrenula šest postupaka po službenoj dužnosti, a nastavila je i okončala tri ex officio postupka iz 2020, u kojima je utvrdila postojanje ugrožavanja javnog interesa.

"Tokom 2021. podnijeto je i pet zahtjeva za zaštitu zviždača, a vođen je i jedan postupak po zahtjevu za zaštitu iz 2020. Agencija je u izvještajnom periodu donijela tri Mišljenja u kojima je utvrdila da je nastala šteta, odnosno da postoji mogućnost nastanka štete po zviždača i dala ukupno pet preporuka poslodavcima o tome šta treba preduzeti da bi se nastala šteta otklonila. Pružanje adekvatne zaštite zviždačima i dalje ostaje jedan od izazova, te je neophodno, osim aktivnosti koje na ovom polju preduzima ASK, i dalje podsticati aktivno uključivanje svih državnih organa, kako bi se u potpunosti obezbijedila djelotvorna zaštita. Agencija će pripremiti detaljnu analizu o potrebi i načinu usaglašavanja ZSK sa EU Direktivom o zaštiti zviždača 2019/1937, s ciljem daljeg unapređenja zakonskog okvira u ovoj oblasti", saopšteno je.

Agencija je tokom 2021. donijela 10 mišljenja na propise iz oblasti antikorupcije, pet puta više nego 2020. i za 42,9% više u odnosu na prethodne tri godine rada ukupno.

"Takođe, intenzivno je rađeno na unapređenju Metodologije za analizu propisa u cilju određenja rizičnih oblasti od nastanka korupcije. Na inicijativu Agencije, Metodologija na osnovu koje ASK planira svoje aktivnosti i sprovodi analize rizika od pojave korupcije u propisima je predmet analize međunarodnog eksperta koji je angažovan u sklopu podrške koju UNDP pruža ASK. Zadatak eksperta je i izrada uporedne analize o potrebi uvođenja procjene rizika od korupcije kao obaveznog dijela zakonodavnog procesa", dodaje se u saopštenju.

Agencija je značajno intenzivirala rad u oblasti vođenja upravnih postupaka, pa je tako pokrenula 345 upravnih postupaka protiv javnih funkcionera, za čak 71,6% više u odnosu na prethodnu godinu. I procenat utvrđenih kršenja zakona u upravnim postupcima značajno je veći u 2021. u odnosu na godišnji nivo prethodne tri godine.

Zbog kršenja antikorupcijskih zakona iz svoje nadležnosti, Agencija je u izvještajnom periodu pokrenula 1.164 prekršajna postupka, dvostruko više u odnosu na 2020. godinu, a značajno više i u odnosu na godišnji nivo prethodnih godina. Nastavljeno je sa dosljednom realizacijom preporuke Evropske komisije (EK) o direktnom izricanju prekršajnih kazni za kršenje antikorupcijskih zakona, pa je u 2021. izdato za čak 32% više prekršajnih naloga u odnosu na broj izdatih naloga tokom prethodne tri godine zbirno. Okončano je ukupno 870 prekršajnih postupaka (uključujući i postupke po zahtjevima iz prethodnih godina i realizovane prekršajne naloge), od čega su u 89,4% izrečene sankcije. Ukupan iznos novčanih kazni, uključujući i realizovane naloge, iznosi 149.242€.

Kada je u pitanju Izvještaj o izvršenju Budžeta ASK za 2021. godinu, od ukupnog iznosa 1.408.936,53 eura, utrošeno je 1.275.715,73 eura, što znači da je procenat izvršenja iznosio 90,54%.

Savjet Agencije je usvojio zaključak da se u narednom periodu dodatno promovišu i predstave opštoj javnosti rezultati iskazani u Izvještaju.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.