Iako je predsjednikov govor tradicionalno upućen članovima Kongresa, ono što je pričao o Ukrajini sadržalo je četiri poruke različitoj publici.
Poruka narodu Ukrajine
Bajden je na početku govora pozvao Oksanu Markarovu, ukrajinsku ambasadorku u SAD koja je sedjela na balkonu odmah do Džil Bajden i drugim važnim gostima.
„Hvala vam, hvala vam, hvala vam", rekao je on, dok su članovi Kongresa aplaudirali. SAD je već poslao Ukrajini vojnu, ekonomsku i humanitarnu pomoć.
U utorak uveče Bajden je želio da pošalje poruku da Amerika brine o sudbini Ukrajine i stoji uz narod koji je u ratu.
„Predsjednik Zelenski i svi Ukrajinci - njihova neustrašivost, hrabrost i odlučnost inspirišu svijet", dodao je. Iako su ruski tenkovi opkolili Kijev, Bajden je poručio da Amerika šalje još pomoći.
Poruka Vladimiru Putinu
Bajdenova poruka ruskom predsjedniku bila je jednostavna - Putin je „gadno preračunao". Sankcije koje su SAD i Evropa nametnule Rusiji tek su početak.
Vrijednost rublja je bila na istorijskom minumumua, pala je i ruska berza je bila u padu, ruskim oligarsima je konfiskovana „nelegalno stečena dobit", a Rusija izgubila pristup ključnim tehnologijama. Međutim, postojala je još jedna poruka Rusiji osim one o ekonomskim sankcijama.
Bajden je naglasio da će se SAD i njeni saveznici boriti da brane „svaki pedalj teritorije zemalja NATO-a".
Putin je stavio nuklearne snage u stanje povišene pripravnosti i upozorio na razorne posljedice ako bilo ko pokuša da se umiješa u rusku invaziju u Ukrajini. Bajden je želio da jasno poruči gdje i kada će Amerika ući u konflikt.
Poruka Evropi
Amerika i Evropa su saveznici koji su zajednički uveli sankcije Rusiji i ponudili vojnu pomoć Ukrajini. Bajden je to ponovio u nekoliko navrata.
„On je mislio da Zapad i NATO neće odgovoriti",
„Putin je pogriješio. Mi smo spremni", rekao je Bajden.
Putin je možda stekao takav utisak zbog haotičnog povlačenja iz Avganistana, zbog kojeg je Bajden kritikovan jer nije konsultovao saveznike. Ali to je tema o kojoj je američki predsjednik sada izbjegavao da govori.
Bajden je naglasio ključnu ulogu Evrope i odgovoru na rusku invaziju i možda je to bio dio napora njegove administracije da popravi narušene odnose sa saveznicima. Otkako je došao na predsjedniču funkciju, Bajden je više puta govorio o tome kako on vidi sukob demokrata i autokrata na globalnom nivou.
Američkom narodu
Istraživanje javnog mnjenja objavljeno u utorak pokazalo je da većinu Amerikanaca zanima šta će Bajden reći o sukobu u Ukrajini.
Bajdenova poruka glasila je da jedinstveni odgovor - od Azije i Latinske Amerike, do Evrope, čak i Švajcarske - potvrđuje napore koje njegova administracija ulaže tokom krize.
„Američka diplomatija je važna. Amerika riješava probleme", kazao je Bajden.
Jedno od njegovih obećanja u predizbornoj kampanji bilo je da će vratiti Americi ugled u svijetu i ponovo izgraditi odnose sa tradicionalnim saveznicima koje je porušio Tramp.
Ovo su, kako je istakao Bajden, jasni rezultati tih napora i dolaze u najvažnijim trenucima.
Bajden je takođe imao poruku za Amerikance koji su zabrinuti zbog mogućnosti da bi vojska SAD mogla da učestvuje u ratu u Ukrajini. Iako je istakao da Amerika ima obaveze prema saveznicima iz NATO-a, poručio je da „vojska SAD ne učestvuje i neće učestvovati u sukobu sa ruskim snagama u Ukrajini."
Komentari