Đukanović u posjeti San Marinu

"Zajedničkim primjerima mirnog suživota i tolerancije da doprinosimo miru i stabilnosti regiona i Evrope"

Mi u Crnoj Gori vjerujemo u evropsku budućnost, koja je za nas jedini garant održive stabilnosti i prosperiteta regiona Zapadnog Balkana.Vjerujemo u hiljadugodišnju tradiciju multietničke demokratije, koju i danas odlučno branimo od brojnih pritisaka i retrogradnih ideja balkanske prošlosti.Kao multietnička, građanska i evropska Crna Gora želimo da gradimo odnose sa San Marinom, i zajedničkim primjerima mirnog suživota i tolerancije doprinosimo miru i stabilnosti jadransko-jonskog regiona i Evrope u cijelini, poručio je Milo Đukanović, predsjednik Crne Gore u San Marinu gdje boravi u zvaničnoj posjeti. Kapetan regent uvjeren je da će posjeta Đukanovića dodatno zbližit institucije i narode, "da će se oni međusobno podržavati u izazovima koji nas očekuju i u promociji naše dvije veličanstvene zemlje, razdvojene Jadranom, ali obije bogate istorijskim, umjetničkim i kulturnim svjedočanstvima i ljepotama teritorija koje potvrđuje i UNESCO".

Veliko mi je zadovoljstvo biti ovdje sa Vama, u prvoj zvaničnoj posjeti San Marinu. Hvala vam na gostoprimstvu i počastima koje ste ukazali Crnoj Gori i meni lično. Ovo je prva posjeta jednog crnogorskog predsjednika San Marinu, što daje poseban pečat i simboliku današnjem susretu.

"Uskoro će biti tačno 15 godina od kada su naše dvije zemlje, 2007. godine, uspostavile diplomatske odnose. Posjeta San Marinu je potvrda prijateljstva, posvećenosti i otvorenosti Crne Gore da njeguje i produbljuje odnose pune saradnje i razumijevanja i snaži naše međudržavne veze.Crna Gora veoma drži do očuvanja kontinuiteta i unapređenja saradnje malih evropskih država. Uvjereni smo da bez obzira na veličinu, a naročito danas u izuzetno kompleksnim i promijenjenim geopolitičkim odnosima, male zemlje imaju posebnu odgovornost da sopstvenim primjerom i uzajamnom podrškom podstiču i promovišu dijalog, jednakost i međusobno poštovanje u međunarodnim odnosima", kazao je Đukanović.

"Na temeljima dobrih iskustava saradnje na parlamentarnom planu, u oblastima zdravlja, kulture, umjetnosti i sporta, želim posebno da afirmišem opredijeljenost Crne Gore da zajedno sa San Marinom nastavi da podržava i kreira nove forme saradnje i komunikacije koji će obogaćivati prostor i mjesto malih zemalja na širem evropskom horizontu", naveo je crnogorski predsjednik.

Istakao je da su danas prepoznati potencijali za intenziviranje saradnje na ekonomskom planu, imajući u vidu visok nivo sličnosti ekonomija dviju država, s turizmom kao dominantnom granom privrede.

"Sporazum evropskih privrednih komora malih zemalja u cilju promocije investicione, trgovinske i kulturne saradnje, koji je potpisan 29. maja 2019. godine u Crnoj Gori, usljed pandemije koronavirusa nije imao realnu priliku da pruži neophodan podsticaj i dovede do vidljivijeg poboljšanja na bilateralnoj ravni. Vjerujem da će očekivani izlazak iz pandemije, i naročito današnja posjeta, označiti i početak novog razdoblja ekonomskih, uz tradicionalno prijateljske političke odnose", poručio je Đukanović.

Govor2

Zajedničko pripadništvo mediteranskom kulturnom i istorijskom krugu pruža, kako je rekao,  prostor za širenje saradnje na planu kulture i umjetnosti.

"Puno toga iz bogate istorije i tradicije naših zemalja, puno sličnosti i raznolikosti, čeka da bude otkriveno. Vjerujem da prepoznajemo ogroman prostor za dinamiziranje kontakata i veza, i na bilateralnom i multilateralnom planu, a da posebnu pažnju treba da posvetimo regionalnim inicijativama. Regionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi jedan su od od stubova vanjske politike Crne Gore. U tome posebnu pažnju pridajemo jadransko-jonskom i mediteranskom regionu. Stoga se posebno radujemo nedavnom pristupanju San Marina Strategiji EU za Jadransko-jonsku regiju", istakao je.

Đukanović je napomenuo da Evropa danas prolazi kroz najteži i najopasniji period nakon Drugog svjetskog rata.

"Sve ono što smo smatrali da je ostalo daleko za nama, danas opet prijeti. Rat eskalira na tlu Evrope, izazivajući krizu čije posljedice teško da možemo predvidjeti. Vojna agresija Rusije na Ukrajinu iz temelja je protresla evropsku bezbjednosnu arhitekturu i nadvila tamne oblake nad budućnošću našeg kontinenta. Ozbiljnost situacije dodatno pojačava odgovornost svake zemlje da bez obzira na njenu veličinu u najboljoj vjeri demonstrira evropsko jedinstvo i solidarnost. Na to nas obavezuje opredijeljenost obje zemlje da jačamo institucionalne odnose sa Evropskom unijom i naša nepokolebljiva posvećenost najvišim evropskim vrijednostima slobode i demokratije.Mi u Crnoj Gori vjerujemo u evropsku budućnost, koja je za nas jedini garant održive stabilnosti i prosperiteta regiona Zapadnog Balkana.Vjerujemo u hiljadugodišnju tradiciju multietničke demokratije, koju i danas odlučno branimo od brojnih pritisaka i retrogradnih ideja balkanske prošlosti.Kao multietnička, građanska i evropska Crna Gora želimo da gradimo odnose sa San Marinom, i zajedničkim primjerima mirnog suživota i tolerancije doprinosimo miru i stabilnosti jadransko-jonskog regiona i Evrope u cijelini", poručio je Đukanović.

"Mi u Crnoj Gori vjerujemo u evropsku budućnost, koja je za nas jedini garant održive stabilnosti i prosperiteta regiona Zapadnog Balkana.Vjerujemo u hiljadugodišnju tradiciju multietničke demokratije, koju i danas odlučno branimo od brojnih pritisaka i retrogradnih ideja balkanske prošlosti.Kao multietnička, građanska i evropska Crna Gora želimo da gradimo odnose sa San Marinom, i zajedničkim primjerima mirnog suživota i tolerancije doprinosimo miru i stabilnosti jadransko-jonskog regiona i Evrope u cijelini", poručio je Đukanović.

"Vaše prisustvo na Titanu nas duboko raduje, zbog njegovog visokog političko-institucionalnog značaja i svijesti da Republika San Marino spada u sferu pažnje i političke agende najviših crnogorskih institucija i Vaše lično; danas još više, u delikatnoj situaciji koja je u posljednje vrijeme u vašoj zemlji obilježena tijesnom političko-institucionalnom konfrontacijom, kao rezultatom stalne dijalektike demokratskog pluralizma, ova posjeta potvrđuje put plodnih odnosa saradnje i otvara novu sezonu sinergijske bilateralne i multilateralne saradnje. I tu potvrdu ponavljamo čak i u izrazito zabrinjavajućem kontekstu koji dominira na evropskoj i svjetskoj sceni.", poručio je kapetan regent.

Naše su države snažno potresene, istakao je, a regenti prate razvoj situacije sa stalnom strepnjom - zastrašujućom vojnom eskalacijom koja uključuje jednu državu i jedan narod našeg kontinenta; nikada ne bismo pomislili da bi oružje moglo ponovno prevladati nad argumentima dijaloga i posredovanja.

"U ovom razdoblju obilježenom neizvjesnošću, još uvijek prisutnom zabrinutošću zbog pandemije, posljednje buđenje sa slikama neviđenog nasilja na vratima Europe, u Ukrajini, ostavilo nas je i ostavlja začuđene. Institucije i Vlada Republike San Marino jednoglasno su osudili vojnu agresiju i pozvali na autoritativno djelovanje Europe i međunarodne zajednice, da se sukob vrati na stolove diplomatije, a da svakako ne bude na bojnom polju.Smatramo posebno značajnim ovaj susret na institucionalnom vrhu dviju država koje se protive nastavku vojne akcije, obnavljaju na svakom mjestu svoj srdačni apel za mir, puno poštovanje međunarodnog prava i žale zbog svakog kršenja međunarodnog priznatih ljudskih prava", poručio je kapetan regent.

Govor5

On je sa zadovoljstvom ocjenio bliske odnose i namjeru da zajedno istražimo prilike za njihov razvoj i širenje, stvarajući uslove za plodno partnerstvo i trajno prijateljstvo.

"I jedni i drugi se oslanjamo na pripadnost sve više povezanom geografskom i geopolitičkom području, čiji su korijeni u kulturnom Koinèu koji je trajao sve do novijeg vremena i koji se danas, pod okriljem Europske unije, dodatno obnavlja, u posljednje vrijeme i kroz Strategiju za Jadransko-jonsku regiju, kojoj se nedavno pridružio i San Marino. Iskreno pozdravljamo pristupanje naše Republike EUSAIR-u, što predstavlja značajan iskorak u procesu sve veće evropske integracije, posebno na području koje uključuje teritorije različitih država, poput naših, koje dijele zajedničke izazove i karakteristike; Tu je i tekuća saradnja u makro regiji, pa su San Marino i Crna Gora sada dodatno povezani Strategijom i mogu koristiti potrebne instrumente za održivu okolinu i optimalan privredni i društveni razvoj. Takođe smo svjesni da je danas geopolitička i ekonomska saglasnost oko zajedničkih izazova od ključnog značaja i da platforma EUSAIR nudi izvrsne mogućnosti za multisektorsko upravljanje, pod pretpostavkom da možemo zajedno bolje raditi ono što je rađeno pojedinačnim državnim inicijativama, na rješavanju zajedničkih problema uključenih teritorija; tako će se nesumnjivo postići veći nivo efikasnosti od one koji bismo imali fragmentiranim i pojedinačnim angažovanjima i resursima", kazao je kapetan regent.

Podsjetio je, da je San Marino 2019. godine, za vrijeme crnogorskog predsjedavanja, postao dio Jadransko-jonske inicijative, kojoj ta republika pridaje poseban značaj, podsjećajući na principe regionalne i međuregionalne saradnje i smatrajući da pripadnost određenom geografskom području, zajedničkoj istoriji i kulturi, predstavlja dodatu vrijednost za utvrđivanje zajedničkih perspektiva za integraciju i uspostavljanje strateških saveza.

"Potvrđujući zajedničku volju za jačanjem mreže političkih i diplomatskih odnosa, te daljim zbližavanjem kroz razne oblike saradnje i stalne konsultacije, blizu smo definisanja značajnog bilateralnog sporazuma, koji može otvoriti smislenu saradnju u strateškim područjima za razvoj odnosa.Na tragu onoga što je već uspješno promovisano i implementirano, pronaći ćemo zajedničke interese i uspostaviti ciljane kanale saradnje, kako bismo podstakli školovanje diplomata, razvijajući sinergiju za razmjenu iskustava u domenu kulture, dobrih praksi i znanja u oblasti arhivistike i obrazovanja", naveo je kapetan regent.

Na multilateralnom nivou, posebno na evropskom, obije zemlje su, napomenuo je, na putu sve veće integracije s Evropom; Crna Gora je započela proces pristupanja a San Marino je zajedno s Monakom i Andorom aktivno uključen u pregovore za definisanje Sporazuma o pridruživanju s Unijom, koji će voditi priznavanju statusa jednakog statusu država članica, istovremeno čuvajući osjetljive tačke ovih država sa specifičnostima i prerogativima koje treba zaštititi.

"Naše zemlje znaju kako da se uzajamno podrže na ovom delikatnom putu prema širim evropskim granicama, koje su danas ključni cilj naših političkih agendi", uvjeren je on.

Dodao je da je i pored scenarija jedinstvenog evropskog tržišta i dijaloga između država za održiv i usklađen ekonomski rast,  zajednički zadatak da promovišemo međureligijski i interkulturalni dijalog i podstičemo kanale komunikacije i interakcije između država.

"I jedni i drugi se čvrsto držimo inicijativa, na evropskom i međunarodnom nivou, koje ponovo ističu zajedničke istorijske, kulturne i duhovne korijene naroda i država, posebno država na jadranskoj obali i predstavljamo vrli primjer u kojem je međuetnički, međureligijski i interkulturni sklad osnova državnog identiteta i naše sposobnosti da prihvatamo i prepoznajemo zajedničke univerzalne vrijednosti; iste one vrijednosti koje su bitne za razvoj društava utemeljenih na solidarnosti i poštovanju ljudskog dostojanstva.U tom okviru Republika San Marino teži da postane stalni forum za dijalog i raspravu, kao i za sprječavanje i rješavanje sporova – i to čini bez ambicija, ali jednoglasno – zbog svoje sposobnosti da doprinese idejama, izgradnji mostova, njegovanju prijateljstava i mogućih posredovanja, uključujući i međudržavna, i to bez obzira na vrijednost i moć subjekata spora", kazao je.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.