Iz Ambasade Ukrajine ističu da budući svijetski poredak zavisi od toga ko će pobjediti u ovom geopolitičkom izazovu.
"Rat protiv Ukrajine je militaristička komponenta globalnog hibridnog rata koji Rusija vodi u cilju geopolitičkog revanša. Aktivna neprijateljstva i borbe mogu biti praćena privremenim pauzama i pokušajima ukidanja sankcija. Rusija se suštinski pripremala za moguće sankcije, ali tako masovno odbacivanje njene agresije na Ukrajinu premašilo je sva očekivanja Kremlja. Možda će Moskva pokrenuti taktičku pauzu i pokušati da pregovara sa određenim akterima", navodi se u saopštenju.
Unutar Rusije će se kako dodaju, pojačati represija, cenzura i progon neistomišljenika.
Putin će kažu iz Amabasade pokušati da svoju vlast dovede do maksimalno mogućeg autoritarizma, zapravo uzurpirajući.
"Pokušaji antiratinih protesta će biti odlučno suzbijeni, medijski resursi će ostati u apsolutnom vakuumu. Mogući su određeni ustupci biračkom tijelu – obeštećenje za poginule u ratu i opoziv vojnih obveznika iz ratnog područja.U vanjskopolitičkom formatu, Kremlj će se okrenuti od „šargarepe” ka „štapu” – prijeteći „neprijateljskim” državama, a istovremeno – pokušati da pregovara iza kulisa u cilju sticanja ustupaka Ukrajini i sankcijama. Očigledno, Zapad je zauzeo nepokoljebljiv stav, Kina je i dalje sklona daljoj saradnji sa Rusijom, pri čemu se fokusira na pronalaženje diplomatskih mehanizama za rješavanje konflikta.Trenutno Kremlj gubi informacioni rat zbog očigledne nelegitimne i zločinačke prirode agresije na Ukrajinu", navodi se u saopštenju.
Ozbiljna taktička greška je, smatraju u Ambasadi, potcijenjivanje ukrajinske armije i očigledna slabost ruske.
"Ukrajinska kampanja u prvih 10 dana po ukupnim ruskim gubicima nadmašila je Prvi čečenski rat, i to u uslovima značajnog finansiranja i savremene obuke ruske vojske, koja je svima pokazala svoju asimetričnu slabost. Kremlj je suočen sa izborom kako da izgladi ovu pogrešnu procjenu. Spisak sankcija i njihov efekat se eksponencijalno širi. Kremlj je bio apsolutno nespreman za takav razvoj događaja, a sada se pokušavaju riješiti postojeća pitanja unutar Rusije.Bjelorusija je izgubila apsolutno. Putinu je Lukašenko bio potreban kao „politički glasnogovornik“, a teritorija njegove zemlje – kao poligon, odskočna daska za napad na Ukrajinu i neophodna „dubina odbrane“. U slučaju očiglednog neuspjeha, Kremlj će jednostavno napustiti Lukašenka, a onda će se ekonomija i društveno-politička struktura Belorusije na kraju urušiti, pošto je njena margina sigurnosti neuporediva sa ruskom. Lukašenko je već zarobljen, ali nema mogućnosti za povlačenje", kažu iz Ambasade.
Ističu i da se Rusija sprema za dugi pozicioni rat u Ukrajini.
"Potpuno povlačenje trupa nije na stolu za Kremlj, ali će ofanziva dovesti do neprihvatljivih gubitaka i povećanih sankcija. Razvijaju se opcije za obezbjeđenje vojnog prisustva Kremlja u Ukrajini", zaključuje se u saopštenju.
Komentari