Ministarstvo ekonomskog razvoja je otvorilo prijave 10. januara i zaključno sa 9. martom 2022. godine na adresu Ministarstva pristiglo je preko 4000 prijava, a tokom naredne sedmice očekuje se još prijava koje će pristići putem pošte.
"Za finansijsku podršku prijavilo se najviše bivših radnika iz preduzeća Brskovo, Petoljetka, KAP, Metalac, Monter, zatim rudnika Berane, Brskovo i Šuplja stijena, ali i veliki broj bivših radnika iz preduzeća drugih privrednih djelatnosti koje nisu obuhvaćene Zakonom.
Zbog ogromnog broja prijava koji je premašio naša očekivanja, Komisija za razmatranje prijava i ispunjenosti uslova za dodjelu finansijske podrške nastaviće intenzivan rad i uz osnažene kapacitete obradiće pristiglu dokumentaciju u najkraćem mogućem roku", saopšteno je.
Napominju da su prve isplate po osnovu ovog Zakona otpočele i da se dinamika plaćanja odvija po unaprijed planiranoj metodologiji.
Podsjećamo, Zakon je pripremilo Ministarstvo ekonomskog razvoja, a na predlog Vlade je usvojen u Skupštini Crne Gore 29.12.2021. i predstavlja prvi zakon kojim je započeta borba za ispravljanje dugogodišnje nepravde koju su trpjeli radnici Crne Gore.
"Ovim zakonom utvrđuje se ostvarivanje prava na finansijsku podršku licima koja su bila zaposlena u privrednim društvima u sektoru rudarske i metalske industrije, a u čijoj je vlasničkoj strukturi bila država i kojima je prestao radni odnos uvođenjem stečaja u tim društvima.
Finansijska podrška ovoj grupi radnika dodjeljuje se radi ostvarivanja socijalne pravde, pravičnog zadovoljenja finansijskih potreba bivših zaposlenih i članova njihove porodice i predstavlja prvi korak u ispravljanju dugogodišnje nepravde. Vlada Crne Gore ovim činom pokazaje razumijevanje, solidarnost i istrajnost u borbi za dostojanstvo, prava i socijalnu jednakost svakog bivšeg, ali i sadašnjeg radnika", saopšteno je iz Ministarstva.
Komentari