Oni ističu da je netransparentnost javnih finansija i dalje poslovična, dok odlazeći ministri finansija i ekonomije daju nemušte ili demagoške odgovore.
"Međutim, neke posljedice su već sada očigledne. Finansiranje zdravstva, nakon nepromišljenog ukidanja doprinosa, samo je dodatno otežano o čemu svjedoči i rast dugova prema povjeriocima Fonda zdravstva. Istovremeno, ubjedljiva većina opština već se suočila sa manjkom u budžetu. Takođe, javnost još ne zna koliko je firmi ažurno i na vrijeme tokom protekla dva mjeseca isplatilo uvećane zarade. Pogotovo kada je poznato da je preko 19000 firmi i preduzetnika u blokadi", kažu iz GI "21.maj".
Pritom kako dodaju poseban problem u uslovima opšte nelikvidnosti tek slijedi ovoga mjeseca kada pristiže naplata korporativnih poreza na dobit i poreza po odbitku.
"Naročito će biti iznenađeni vlasnici kompanija kada se suoče sa neustavnim i retroaktivnim plaćanjem poreza na neto-dobit iz protekle godine i to po stopi od 15% koja je stupila na snagu ove godine. Na likvidnost realnog sektora dodatno će uticati i jednokratno plaćanje poreza na bruto-dobit jer više neće moći da se porez plati u šest rata niti važi ranija stimulacija od 6% ako se porez plati odjednom. Sa ovim povećanjem korporativnih poreza od oko 70% blijede i olakšice koje se tiču oporezivanja rada a naročito kada znamo koliko je upitno povećanje minimalne zarade za 100%. Dodatno, globalni ekonomski poremećaji, rast potrošačkih cijena u uslovima odsustva adekvatnog socijalnog programa i činjenica da je odlazećoj vlasti važnije da služi Vučiću i Putinu nego li da snizi akcize na gorivo najbolja su potvrda štetočinske i amaterske ekonomske politike", poručuju iz GI "21.maj".
Komentari