"Stavlјanje SPC u ulogu uzročnika ‘napetosti među etničkim grupama na zapadnom Balkanu kako bi raspirila sukobe i podijelila zajednice’, potpuno je suprotno činjenicama i zalaganju crkve u svakodnevnom životu i stoga takav stav odlučno odbijamo“, poručila je SPC, prenijela je njena Informativna služba.
U reagovanju se ističe da se SPC "bez prestanka moli za mir, gradi mir i podstiče svoj vjerni narod da zacjelјuje rane prošlosti, unapređuje povjerenje i gradi mostove saradnje sa susjedima, bez obzira na to kako se mole i kom narodu pripadaju“.
Takođe, SPC je navela da je "začuđujuće stavlјanje u negativan kontekst pitanja zaštite tradicionalnih porodičnih vrijednosti, za koje se srpska crkva zalaže na isti način kako to zaista čini i Ruska pravoslavna crkva, kao i sve ostale pomjesne pravoslavne crkve bez izuzetka, ali, ni najmanje različito, i katolička crkva, kao i neke crkve reformacije".
U reagovanju se kaže da je "podjednako teško razumjeti zašto se u Rezoluciji kao sporan pominje odnos između države i crkve, svako ko se imalo interesuje za ovo pitanje zna da se SPC zalaže, što je u dobroj mjeri uređeno konkretnim zakonima u državama gdje vrši svoju misiju, za načelo kooperativne odvojenosti crkve i države".
"Naposletku, niti postoji niti može da postoji uplitanje, bilo sa Istoka bilo sa Zapada, u fundamentalna pitanja mira i saživota, koja se nalaze u središtu interesovanja, rada i angažovanja SPC", poručila je SPC.
Evropski parlament je rezolucijom osudio, kako se navodi, napore Rusije da iskoristi etničke tenzije na Zapadnom Balkanu "u cilju rasplamsavanja sukoba i podjele zajednica", što bi moglo dovesti do destabilizacije celog regiona.
U rezoluciji se izražava zabrinutost evropskih zastupnika zbog "pokušaja pravoslavne crkve u zemljama kao što su Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina, posebno u entitetu Republika Srpska, da promoviše Rusiju kao zaštitnicu tradicionalnih porodičnih vrijednosti i ojača odnose između države i crkve".
Komentari