Svjetska banka poziva na umjerenu kupovinu namirnica i nafte, rafovi se prazne širom Evrope

Svjetske američke berze u padu, dok su cijene goriva u Crnoj Gori dostigle maksimum

Svjetska banka poziva na umjerenu kupovinu namirnica i nafte, rafovi se prazne širom Evrope

Iz Svjetske banke poručuju kupcima da ne prave zalihe namirnica, uprkos promjenama do kojih na tržištu dolazi zbog rata u Ukrajini i sankcija uvedenih Rusiji.

Međutim, više cijene goriva i strah od nestašice, uljarica puni rezervoare automobila i prazni rafove širom Evrope. Dobra vijest je da su svjijetske energetske berze u padu: na Londonskoj berzi barel sirove nafte tipa brent skliznuo je na sto dolara, dok je cijena američke lake nafte pala na 97 dolara.

Direktor Svjetske banke Dejvid Malpas poručio je juče ljudima i kompanijama da ne gomilaju hranu i gorivo, uprkos rastu cijena do kojeg je došlo od početka rata u Ukrajini i sankcija koje su uvedene Rusiji.

"Prava stvar u ovakvim okolnostima je da ne idete napolje i kupujete dodatne zalihe benzina, već da shvatite da je svijet dinamična globalna ekonomija i da će odgovoriti na pravi način. Biće dovoljno svega", poručio je direktor Svjetske banke.

Međutim, više cijene goriva, i strah od nestašice uljarica puni rezervoare automobila i prazni rafove prodavnica.

Autobuski prevoznici u Austriji upozoravaju da zbog visoke cijene dizela prijeti opasnost od obustave javnog linijskog saobraćaja, kao i prevoza đaka – dodatni dnevni troškovi za 4.500 linijskih autobusa i 4.000 minibusa iznose oko 600.000 eura.

Visoka cijena goriva na benzinskim pumpama, koja je prošle sedmice bila iznad 2,5 eura, a na pojedinim mjestima i više od 3 eura po litru, uticala je na smanjenje saobraćaja u Beču: izuzev u jutarnjem i poslijepodnevnom špicu, gotovo da nema zastoja u ulicama u kojima je do skoro uvijek vladala gužva.

Zbog rata u Ukrajini i izostanka isporuka iz Rusije, u Austriji bi mogla nastati i kriza nedostatka đubriva, što bi dovelo do manjeg prinosa u poljoprivredi, upozoravaju eksperti.

Cijene goriva u Crnoj Gori od ponoći su uz poskupljenja od 16 do 29 centi, dostigle istorijski maksimum. Poskupljenje usluga najavljuju autobuski prevoznici, a isto razmatraju i taksi udruženja.

Hrvatska vlada je donijela odluku kojom fiksira maržu trgovaca naftnih derivata i privremeno smanjuje takse na dizel i benzin. Međutim, do poskupljenja je došlo: Osnovni benzin "eurosuper 95" od danas se na većini benzinskih pumpi u Hrvatskoj prodaje po 13 kuna što je 82 lipe skuplje nego juče, a osnovni "eurodizel" poskupio je za 1,40 kuna. Odnos kune prema euru je 7,57 prema 1.

Povećanje cijene kerozina moglo bi da dovede i do poskupljenja cena avionskih karata, jer je udio cijene goriva u cijeni avionske karte 20 do 40 odsto. Agenti preporučuju putnicima da zato karte za daleke destinacije kupe unaprijed.

Ruski premijer Mihail Mišustin potpisao je sinoć dekret kojim se zabranjuje izvoz žitarica u Evroazijsku ekonomsku uniju do 30. juna i izvoz šećera van te unije do 31. avgusta. Zabrana izvoza žitarica se odnosi na pšenicu, raž, ječam, kukuruz.

Ukrajina sa 51 odsto i Rusija sa 27 odsto su najvažnije izvoznice suncokretovog ulja u svijetu. 

Njemci su zabrinuti zbog moguće nestašice suncokretovog ulja, jer su velike količine uvozili iz Ukrajine, koja zbog rata više ne vrši isporuke.

Udruženje industrije za preradu ulja Njemačke kaže da imaju zalihe za još nekoliko sedmica, ali i poručuje da potrošači mogu koristiti i druga jestiva ulja, gdjje neće biti nestašice.

Španci su posljednjih nekoliko dana počeli da prave zalihe brašna i suncokretovog ulja, pa su rafovi u mnogim supermarketima prazni. Zbog toga su pojedine prodavnice ograničile prodaju suncokretovog ulja na pet litara po osobi.

Zalihe se prave i u regionu. U bugarskom gradu Burgasu jedan 77-godišnjak je čak preminuo čekajući u redu da kupi jestivo ulje. Red za ulje bio je dugačak 500-600 metara, a slična situacija bila je i u drugim gradovima Bugarske.

Kada je reč o Srbiji, stručnjaci kažu da je kontrolisani izvoz u ovom trenutku najbolja mjera, jer se štite potrebe domaćeg stanovništva, ali i čuvaju tradicionalni kupci. Pšenice, kukuruza, ulja, brašna Srbija ima dovoljno, pa će hljebno zrno uskoro krenuti put Albanije, prenosi RTS.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.