Poređenje Crne Gore sa Ukrajinom je vrlo opasno
Vesko Garčević

Garčević upozorio

Poređenje Crne Gore sa Ukrajinom je vrlo opasno

Poruka mitropolita Crkve Srbije Joanikija Mićovića da je i Crna Gora „projektovana da bude mala Ukrajina“ za profesora Univerziteta u Bostonu (SAD) Veska Garčevića vrlo je opasna i govori o ambiciji ove crkvene organizacije da „igra važnu ulogu u formulisanju unutrašnje i vanjske politike Crne Gore i određivanju njenog smjera kretanja“.

"Poređenje Crne Gore sa Ukrajinom je vrlo opasno jer produbljuje podjele u zemlji. Te riječi „mirišu“ na devedesete prošlog vijeka. Ovakva poruka može se čitati i kao poziv na vanparlamentarnu smjenu svake vlasti koja želi Crnu Goru integrisanu u EU i NATO", upozorava sagovornik Pobjede.

Mićovićeva izjava za njega nije iznenađenje, jer, kako kaže, „Srpska pravoslavna crkva (SPC) je prepoznata kao najbliži saveznik Ruske pravoslavne crkve (RPC)“.

"To je dokazala i u slučaju priznanja autokefalnosti Ukrajinske pravoslavne crkve kada se svrstala sa Moskvom, protiv vaseljenskog patrijarha i niza drugih pravoslavnih crkava, uključujući Grčku crkvu koje su priznale tu autokefalnost. Treba se samo prisjetiti uloge SPC u toku ratova u bivšoj Jugoslaviji, kada su sveštenici ove crkve blagosiljali Arkana Ražnatovića i slične paravojne formacije koje su činile zlodjela u Bosni i Hercegovini. Arkan je bio rado viđen gost u Cetinjskom manastiru", podsjeća Garčević, uz konstataciju da „imajući ovo u vidu“ nije iznenađen „da u ovom teškom momentu za Ukrajince, SPC nije na njihovoj strani, već na strani agresora“.

Ističe da je „ovakva pozicija SPC konačno postala očita i Briselu, pa je Evropski parlament nedavno izrazio zabrinutost zbog uloge te crkve u našem regionu“.

Garčević je profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Bostonu, a bio je nacionalni koordinator Crne Gore za NATO i upozorava da je „Zapadni Balkan uz Istočnu Evropu, najranjiviji dio kontinenta“.

"Uticaj Rusije je veliki, kako u Srbiji, tako i u Bosni i Hercegovini, odnosno entitetu Republika Srpska. Plašim se da bi Bosna i Hercegovina mogla biti dodatno destabilizovana" kaže on.

Uticaj Moskve je, ističe, dosta prisutan i u Crnoj Gori i to na različite načine.

"Kako kroz ideologiju koju baštine proruske partije koje nijesu osudile invaziju na Ukrajinu, tako kroz poslovne veze sa ruskim tajkunima", naglašava sagovornik Pobjede, naglašavajući da je dovoljno uraditi analizu „izjava zvaničnika naših partija, pa će vam biti jasno gdje ko stoji“.

Ukazujući na aspekt veza sa tajkunima podsjeća da Sergej Šojgu, Oleg Deripaska, Roman Abramovič, Sergej Polonski, Juri Lužkov i ostali nijesu u Crnoj Gori od juče.

"Poznata je činjenica da je kapital većine ruskih tajkuna usko povezan sa ruskom državom. Već me je nekoliko bivših kolega iz SAD pitalo da komentarišem zašto je Crna Gora dozvolila da se jahte ruskih tajkuna sidre u našim lukama dok traje rat u Ukrajini", dodaje Garčević.

Tok rata u Ukrajini, prema njegovim riječima, mogu ohrabriti ili obeshrabriti one političke snage u regionu koje podržavaju Rusiju.

"Očigledno je da od brzog završetka rata nema ništa. Ukrajina se pokazala kao tvrd orah. Kako vrijeme bude odmicalo, za Rusiju će biti mnogo teže da pronađe rješenje koje bi zadovoljilo njene početne ambicije. Takav ishod bi mogao da bude demoralizujući za one koji razmišljaju o „ukrajinskom scenariju“ za region", ocjenjuje on.

Poručuje i da je od ključne važnosti da Brisel i Vašington budu proaktivni u regionu.

"Posjeta najviših zvaničnika iz EU država ili SAD bi bio dobar znak podrške. Važno je isto da se perspektiva EU članstva, koja je, budimo iskreni, potonula na dno EU prioriteta, vrati na mjesto gdje je nekada bila. Postoje razni načini da se ona oživi, a da se ne kompromituju principi na kojima se pristupanje zasniva – vladavina prava, nezavisnost pravosuđa i sloboda medija", kategoričan je sagovornik Pobjede.

U ovim nesigurnim vremenima, dodaje, najbolje se vidi koliko je NATO članstvo značajno za Crnu Goru.

"To je garancija njene cjelovitosti i brana svim pokušajima da se njen strateški kurs promijeni", zaključio je Garčević.

Mitropolit crnogorsko-primorski Crkve Srbije Joanikije Mićović kazao je u neđelju da su događaji u Ukrajini „posljedice bezbožništva“, te da se „taj narod međusobno zavadio“.

"A to nam ne djeluje nepoznato: i kod nas je mnogo podjela i zavađa. Pa i Crna Gora je projektovana da bude mala Ukrajina", rekao je on, optužujući „protestantsku Evropu“ iz koje je, kako je dodao, došlo „zlo bezbožništva, ateizam i komunizam“ i konstatujući da se pravoslavlje bori protiv takvih „bezbožnih ideologija“.

Iz Crnogorskog helsinškog odbora (CHO) juče su ocijenili da „u seriji nacional-šovinističkih, ksenofobnih, ratnohuškačkih i besprizornih izjava i poruka, posljednji nastup Jovana Joanikija Mićovića, namjesnika Crkve Srbije u Crnoj Gori, se posebno izdvaja po svojoj zlobnoj, nemoralnoj, anticivilizacijskoj i anticrnogorskoj prirodi“.

Mićovićeve poruke osudili su i iz PEN centra uz ocjenu da je „do kraja ogolio ne samo prorusku i antievropsku misiju Crkve Srbije čiji je on crnogorski predstavnik, no i anticivilizacijsku misiju koju ta parareligijska organizacija sprovodi u Crnoj Gori u kontinuitetu decenijama“.

Oglasili su se i iz Demokratske partije socijalista ističući da „dok se svijet divi Ukrajini koja hrabro brani svoju suverenost i poredi je sa junačkom Crnom Gorom, mitropolit Srpske crkve u Crnoj Gori Joanikije izvlači paralele po svom velikodržavnom programu“.

" Govoreći kako je Crna Gora projektovana da bude „mala Ukrajina“, a podržavajući Putina, Vi prizivate rat u našu državu", rekla je članica Izvršnog odbora DPS Nela Savković-Vukčević.

Evropski parlament usvojio je 9. marta rezoluciju kojom je osudio napore Rusije da iskoristi etničke tenzije na Zapadnom Balkanu „u cilju rasplamsavanja sukoba i podjele zajednica“, te iskazao zabrinutost zbog „pokušaja Pravoslavne crkve da u zemljama kao što su Srbija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina, posebno u entitetu Republika Srpska, promoviše Rusiju kao zaštitnicu tradicionalnih porodičnih vrijednosti i ojača odnose između države i Crkve“.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.