Na londonskom tržištu cijena barela je porasla 7,47 dolara na 105,49 dolara, dok je na američkom skočila 6,85 dolara na 101,89 dolara, prenosi SEEbiz.
Tržišta je poslijepodne "ohladio" rast zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u prošloj sedmici, 4,3 miliona barela, i znake napretka u pregovorima Rusije i Ukrajine o prekidu vatre.
Trgovci su se ponovo fokusirali na procjenu IEA-e da bi snabdijevnje ruskom naftom u aprilu mogla biti smanjena tri miliona barela dnevno zbog sankcija uvedenih ruskim kompanijama i bankama nakon invazije Rusije na Ukrajinu.
Snabdijevanje bi se time smanjilo trostruko više od potražnje koju pritišću visoke cijene, upozorila je IEA u izvještaju objavljenom u srijedu.
Tržište nafte nije reagovalo na odluku američke centralne banke Fed o podizanju ključnih kamatnih stopa za četvrtinu procentnog boda, koja je bila očekivana.
Raspoloženje su donekle poboljšali kineska najava podsticaja finansijskim tržištima i ekonomskom rastu i pad broja novozaraženih koronavirusom, budući da trgovci prognoziraju da bi epidemiološke mjere uskoro mogle biti ukinute pa će fabrike ponovo pokrenuti proizvodnju.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel korpe nafte njenih članica u srijedu stajao 104,06 dolara, što znači da je poskupio 1,2 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.
Komentari