"Ne može biti govora o bilo kakvoj predaji, polaganju oružja“, rekao je nešto ranije zamjenik premijera Ukrajine, a prenijela je ukrajinska Pravda.
U razgovoru za BBC, savjetnik gradonačelnika Marijupolja je rekao da se obećanjima Rusije ne može vjerovati i da će se ljudi koji se bore u gradu – boriti do posljednjeg vojnika.
CNN piše da je u ultimatumu bilo naznaka da će onima koji su odlučili da se predaju biti omogućen siguran prolaz iz grada, ali, kako navodi američka mreža, za to ipak nije bilo nikakvih garancija. Podsjeća i da je Rusija više puta gađala civile.
Rusko ministarstvo odbrane je, kada je pozvalo ukrajinske vlasti da "polože oružlje", napisalo u poruci da budu "razumni" i da povuku ranija uputstva "koja obavezuju militante da se žrtvuju i da postanu 'mučenici Marijupolja'".
BBC navodi da nije jasno šta bi sada moglo da se dogodi. Od "roka" je prošlo nekoliko sati. Moskva nije precizirala šta će njene trupe, koje okružuju grad, uraditi ako ultimatum o predaji bude odbijen.
Podsjetimo, prema izvještajima stranih medija i zvaničnika, procjenjuje se da se u gradu nalazi oko 300.000 ljudi. Oni veliku većinu vremena provode u skloništima. Praktično su "odsječeni" od ostatka zemlje i nemaju gas, vodu, mnogi ni struju. Kako navodi BBC, i zalihe hrane i ljekova sve su im manje. Svuda oko grada nalazi se ruska vojska, tako da su stanovnici praktično zarobljeni. U ovom gradu je, prije rata, živelo 450.000.
Marijupolj je bombardovan tokom cijele nedelje. Gradonačelnik tog grada Vadim Bojčenko je rekao za CNN da je protekle sedmice više od 80 odsto stambenih zgrada bilo ili oštećeno ili uništeno.
BBC navodi da satelitski snimci pokazuju da je uništen veliki dio grada. Podsjetimo, gađana su i mjesta koja su bila skloništa, poput teatra ili umjetničke škole, ali i porodilište. Granatiranja su danonoćna, naveo je Denis Prokopenko iz Nacionalne garde "Azov" za CNN.
U ovom gradu vode se i ulične borbe
Marijupolj je lučki grad koji je strateški važan za Ruse, jer bi osvajanje ovog mjesta donijelo Rusiji neometanu kontrolu nad jugoistočnim dijelom zemlje. Kako navodi CNN, radi se o luci na dijelu obale koja povezuje istočni region Donbasa sa poluostrvom Krim, koji su pod ruskom kontrolom od 2014. Čini se da ruske snage žele punu kontrolu nad ovim područjem, kako bi se stvorio kopneni koridor između ta dva regiona, pa otud ovoliki pritisci na Marijupolj..
Podsjetimo i da su ukrajinski zvaničnici danima optuživali Ruse da blokiraju dogovorene humanitarne koridore za evakuaciju stanovništva. Ipak, optužbe su stizale i sa druge strane. Moskva je optuživala ukrajinske snage oko Marijupolja upravo za to.
U nedelju su vlasti Marijupolja optužile ruske snage da odvode stanovništvo u ruske gradove, protiv njihove volje. Rusija je to negirala.
Komentari