Pritom on, ističu iz Ženskog kluva, diskriminiše parove koji vode bitku za potomstvo, a pedloženim iznosima diskriminiše čak i tek rođenu djecu.
"Ako se uzme u obzor još i najava da u svom naumu o „povećanja nataliteta“ računa na pomoć vjerskih zajednica, onda nije daleko od toga da se počne kršiti ratifikovana Istanbulska konvencija sa svime što ona garantuje ženama. Sve u svemu, pravi pokazatelji puta u EU", ocjenjuju poslanice crnogorskog parlamenta.
Ministar Milatović bi, upozoravaju, morao da zna da se sistemski problem nejednakosti žena i problem siromaštva koje najčešće ima žensko lice ne rješavaju jednokratanom pomoći, već upravo sistemskim i rodno odgovornim akcijama, poput, na primjer, ukidanja PDV-a na hranu/proizvode neophodne za odojčad i djecu.
"Zato se, ministre Milatoviću, ne potkusurujte ženama, jer nisu one, već pogrešne državne politike, glavni krivci za pad nataliteta. Kao ekonomski znalac, morali biste da predvidite da će ova krajnje populistička mjera biti najatraktivna za najsiromašnije građanke/porodice, a samim tim i za reprodukciju siromaštva u državi u kojoj je ionako svako treće dijete siromašno, odnosno gladuje", poručuju.
Članice Ženskog kluba su već reagovale na izbornu listu u Beranama koju podržava i ministar Milatović, i to zbog neispunjenja elementarnog zakonskog uslova da se na izbornoj listi nađe najmanje 30% zena. Sada je, ističu, još jasnije da u pitanju nije bio propust, već jasan pokazatelj koliko ministar razumije značaj i drži do veće uključenosti žena na mjestima odlučivanja.
"Sigurne smo da jedan oksfordski student može i da zasigurno zna bolje, samo ako želi da primijeni znanja koja je stekao na prestižnim univerzitetima. Predlazemo mu da, dok je još u tehničkom mandatu, iskoristi mogućnosti koje ima i da donese sistemske mjere i odluke o ekonomskoj podršci ženama, njihovom zaposlenju i obaveznom liječenju, o pomoći u implementaciji Zakona o zdravstvenom osiguranju, Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji. Takođe mu predlažemo da se pobrine da sve žene u seoskim podrucjima dobiju mogućnost plasiranja svojih proizvoda, te da na takav aktivan i nezavisan način obezbijede sigurnu egzistenciju sebi, svojoj djeci i porodici", naavode.
Da je sreće i novca, svaka siromašna porodica u Crnoj Gori bi, ističu, trebalo da dobije jednkratnu pomoć od 500 ili 1000 eura kako bi amortizovala krizne udare pandemije i aktuelnog rasta životnih namirnica.
"Zato, gospodine ministre, ne barjačite jednokratnim, a suštinski duboko diskriminatorskim mjerama u „karavanu“ ovdašnjih lokanih izbora. Time vrijeđate i sebe i sve koji razlikuju šta je sistemska podrška a šta populizam", zaključuje se u saopštenju Ženskog kluba.
Komentari