Danas izbori u Beranama i Ulcinju: Borba za glasove važnija od formiranja manjinske Vlade
Ilustracija

Danas izbori u Beranama i Ulcinju: Borba za glasove važnija od formiranja manjinske Vlade

Svi politički činioci u Crnoj Gori slažu se da današnji lokalni izbori u Beranama i Ulcinju imaju izuzetan značaj jer će, nakon nekoliko turbulentnih mjeseci i najave formiranja manjinske vlade koja je u potpunosti uzdrmala političku stabilnost, pokazati trenutni rejting političkih stranaka, možda i preciznije nego da se radi o parlamentarnim izborima.

Zbog ovih izbora, formiranje manjinske vlade je stavljeno na čekanje, a sasvim je jasno da su oni doveli i do pravog političkog rata nekih konstituenata buduće vlade kao što su GP URA i Socijalistička narodna partija sa onim koji treba da im podrže Vladu u Skupštini, to jest sa Demokratskom partijom socijalista.

Sasvim je jasno da se, i pored čestog pominjanja građanske Crne Gore i stalnog ponavljanja priče o multinacionalnoj i multietničkoj državi koja je blizu Evropske unije, razbuktala borba za srpske glasove u Beranama i albanske u Ulcinju. U posljednjim danima kampanje to je posebno došlo do izražaja, i to iz više razloga, a jedan od značajnijih je, pored potrebe za samim glasovima, i to što je procijenjeno da se građanima mora dokazati da GP URA i SNP ne vraćaju DPS na vlast na državnom nivou.

Socijalistička narodna partija, koja je vlast u Beranama, nakon pozitivnog odgovora na poziv Dritana Abazovića da uđu u manjinsku vladu, otvorila je politički front i sa bivšim partnerima, prije svih sa Demokratskim frontom i Demokratama, ali i sa nekim manjim prosrpskim partijama, što je, uz intenzivnu svađu sa DPS-om, dovelo do političkog usijanja u Beranama. Jasno je da srpski glasovi odlučuju ko će biti vlast u tom gradu u narednom četvorogodišnjem periodu. Interesantno je da je SNP bio na meti svih političkih takmaca, a najviše je kritikovan zbog ulaska u manjinsku vladu.

Sama činjenica da su manjine stalno naglašavale da je dobro što je mandatar pripadnik manje brojnog naroda, iako je on sam uvijek isticao svoju nedvosmislenu građansku orijentaciju, kao i to što je Ulcinjanin, dovelo je do značajnih prelivanja birača u našoj najjužnijoj opštini. U prethodnom četvorogodišnjem periodu na vlasti u Ulcinju bila je Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića sa manjim koalicionim partnerima. Iz Abazovićeve partije tvrde da je tome sada došao kraj.

Ovi izbori će imati još jednu važnu reperkusiju. Naime, biće zanimljivo vidjeti kako će se nakon njih DPS odnositi prema manjinskoj vladi, što će ponajviše zavisiti od rezultata koji ostvare. Ako Đukanovićeva partija izgubi Ulcinj i loše prođe u Beranama, vjerovatno će dobro razmisliti da li treba da daju podršku manjinskoj vladi. 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.