"Sudbina manjinske vlade veoma neizvjesna"
Poslanica Demokratskog fronta (DF) Simonida Kordić kazala je da su nedavni lokalni izbor presudili manjinskoj vladi. Smatra je da je potrebno formirati tehničku vladu koja će pripremiti izbore.
Poručila je da je jasan njihov stav o predlogu manjinske vlade koju podržava DPS.
"Nemoguće je u saradnji sa DPS-om da se ispravi sve ono što tišti građane Crne Gore", istakla je Kordić.
Kada je riječ o postizbornim koalicijama u Beranama, ona je kazala da je formiranje vlasti na lokalne nivou ima svoje specifičnosti u odnosu na državni nivo.
"U idealnom svijetu, smatramo da bi najbolja bila široka koalicija partija koja je dobila povjerenje glasača 30. avgusta 2020. Rezultat pokazuje da se politička volja nije promijenila u odnosu na parlamentane izborne", rekla je Kordić.
Ona je navela da u Beranama većina može uključiti SNP ako odustane od saradnje sa DPS-om, a u suprotnom većina može biti sastavljena od široke koalicije gdje će najjači konstituent dobiti mjesto gradonačelnika.
"Ako nema dogovora, ide se na izbore, jer straha od povratka DPS-a nema", kazala je Kordić.
Prema njenim riječima, postoje jasne naznake da je sudbina manjinske vlade veoma neizvjesna.
"Ulazimo iz jednog u drugi eksperiment i urušava se ustavni princip", dodala je Kordić.
"Model manjinske vlade bez koncepta i vizije"
Model manjinske vlade nema ni koncept ni viziju, kazao je Poslanik Demokratske Crne Gore Danilo Šaranović
"Proces formiranja manjsinke vlade pun je nepoznanica. Ne znamo ništa o sastavu te vlade, o programskim principima. Znamo da je (Milo) Đukanović dao (Dritanu) Abazoviću mandat, ali ne znam na osnovu čega", kazao je Šaranović.
On je ocijenio da manjinska vlada ne bi bila stabilna.
"A to znači da ne bi bila reformska, a to ne može dovesti do stabilnosti u Crnoj Gori. Dok smo imali kakvu-takvu stabilnost parlamentarne većine od 41 poslanika, učinili smo više dobra crnogorskoj ekonomiji i građanima nego što je prethodna vlast učinila za 30 godina", poručio je Šaranović.
"Beranci ne žele, ni DPS, ni SNP na vlasti"
Šaranović je kazao da su građani Berana poručili da na vlasti neće DPS, a ni SNP.
"U posljednjih 16 godina su dominantno opštinsku upravu vodile DPS i SNP i uvijek je bila tijesna većina. Jedna od ključnih poruka nakon ovih izbora je da većina građana Berana više ne žele ni DPS, ni SNP", istakao je Šaranović.
Naveo je da dvije ključne poruke nakon izbora u Beranama. "Čini se da je došlo vrijeme da se nikada više u Crnoj Gori ne vrati ona praksa u kojoj se narod plašio vlasti. Treba da se vlast plaši građana. Takođe, manjinska vlada, koji taj test nije prošla, doživjela je fijasko", naglasio je Šaranović.
On je ocijenio da je jedan od razloga za pad izlaznosti nezadovoljstvo građana zbog najave formiranja manjinske vlade.
"Imamo najpošteniji pristup, da se poštuje volja građana, da ne žele DPS i SNP na vlasti, a imamo nedvosmislenu većinu bez te dvije partije", rekao je poslanik Demokrata.
"SNP dobio vjetar u leđa"
Funkcionerka Socijalističke narodne partije (SNP) Slađana Kaluđerović kazal je da u toj partiji nisu iznenađeni rezultatima.
"Najjača partija treba da predloži predsjednika Opštine. Porastom sa 6 na 7 mandata, SNP je dobio vjetar u leđa", istakla je Kaluđerović.
Poručila je da glasači SNP-a nemaju ništa zajedničko sa DPS-om.
"U pitanju su druge stvari, drugi politički subjekti nisu uspjeli da se dogovore u prethodnih godinu dana. SNP nije bio kočnica dogovora u okviru parlamentarne većine", napomenula je Kaluđerović.
On je kazala da su građani Berana pokazali da najviše vjeruju SNP-u.
"Za opšte dobro, SNP je morao da preduzme hrabar i rizilčan potez", istakla je Kaluđerović.
"Važnije odblokirati evropski put nego samo pripremiti izbora"
Jovana Marović iz Građanskog pokreta URA kazala je da zadatak manjinske vlade da izvuče državu iz krize. Ona smatra da tehnička vlada nije bolje rješenje od manjinske.
"Za godinu dana moramo da odblokiramo evropske integracije, ne mogu da se složim da zadatak za godinu dana treba da bude priprema izbora", naglasila je Marović.
Ona je istakla da ako drugu godinu za redom budemo imali negativan izvještak EK, biće teško da se vratimo na evropski put.
Kada je riječ o izborima u Ulcinju, ona je kazala da je podrška Uri i koalicionim partnerima porasla u odnosu na prethodne izbore. Navela je da je prirodno očekivati da će koalicija koaj je osvojila najviše glasova dati predsjednika Opštine Ulcinj.
Rekla je da sa DPS-om neće praviti lokalnu vlast, dok će razgovarati sa svim ostalim partijama.
"Razdvojila bih manjisku podršku vladi i koaliciju sa DPS-om, to su dvije različite stvari. Manjinsku vladu posmatramo kao jedan most, kao evropsku vladu koja će nas izvući iz krize", kazala je Marović.
Takođe je poručila da je URA jedina partija koja spaja vladavinu prava i zaštitu životne sredine i koja se zalaže sa evropski put.
"Nema razloga da SDP i SD ne budu dio vlade"
Poslanik Demokratske partije socijaliste (DPS) Nikola Janović kazao je da ta partija podržava formiranje manjinske vlade, prije svega, da bi se odbloikirao proces EU integracija.
On je kazao da ne vidi razlog da SDP i SD, kao građanske partije, ne budu dio te vlade.
"Pregovori traju, kada budemo znali šta se jasno dešava, na stranačkim organima ćemo odlučiti", rekao je Janović.
Komentarišući lokalne izbore, on je naveo da DPS podržava oko 150 hiljada ljudi i da treba imati u vidu da trećina biračkog tijela podržava jednu partiju.
"To znači da praktično nema porodice u kojoj makar jedan član ne glasa DPS. Partija smo koja u kontinuitetu dobija najveću podršku građana i treba da imamo poštovanje prema tim glasačima", poručio je Janović.
Na pitanje o koalicionom kapacitetu njegove partije, Janović je istakao da su manjinske partije sve vrijeme uz DPS.
"Jer je DPS građanska državotvorna partija koja štiti njihova partija. DPS izlazi u svim opštinama i bilježi najbolje rezultate", naglasio je Janović.
Komentari