Eko rasadnik raste a sa njime i zadovoljstvo učenika i zaposlenih škole koji svakodnevno gledaju kako se umnožavaju rezultati njihovog rada.
"Veliku zahvalnost, i ovim putem, želimo prenijeti Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu koji je prepoznao značaj i kvalitet projekta Eko rasadnik. Sa novcem koji smo dobili kao drugoplasirani na konkursu “Energija podvičeno zelenom”, uspjeli smo da popravimo postojeću konstrukciju plastenika, i nastavljamo do kraja temeljnije rekonstrukcije.Do sad je usijano oko 200 sjemena katalpi, 500 sjemena različitih vrsta cvijeća i oko 500 sjemena povrća (paradajz, krastavac, ljute papričice…). Stavljeno je za ožiljavanje 50-tak reznica pačempresa, a ovih dana očekujemo informacije o sjemenu skadarskog hrasta koje bi trebali da dobijemo od jedne ekološke organizacije. Sa ovim lijepim vremenom planiramo sjetvu sjemena melije, kojih bi trebalo biti oko 300, nastavak sjetve povrća i cvijeća uz dodatak novih vrsta iz obije grupe biljaka", kazala je Aleksandra Babović, profesorka biologije u školi “Spasoje Raspopovič” a koja je ujedno i koordinator “Eko škole” u okviru koje se sprovodi i nagrađeni prpojekat.
Babović je pojasnila da sa radovima kasne u odnosu na plan zbog izuzetno lošeg vremena sa jakim vjetrom koje je obilježilo zimske mjesece, a plastenik je, po prirodi stvari, podložan promjenama vremenskih prilika.
"Zbog nevremena koje je, u više navrata posljednjih mjeseci stvaralo problem mnogim privremenim objektima, plastenik je ozbiljno oštećen, odnosno zahtijeva kompletno mijenjanje najlona. Kako nije samo naš plastenik oštećen već i mnogi drugi, teško je bilo angažovati ljude na rekonstrukciji u planiranom roku. Shodno tome rekonstrukcija će se obaviti u prvom slobodnom terminu koji budu imali.Takođe, i sjetva je kasnila čemu su doprinijele niske tempetature tokom čitavog marta, a kako mi imamo plastenik bez grijanja, aktivnosti u njemu diktiraju spoljašnje temperature”, objašnjava Babović.
Cilj projekta Eko rasadnik, kako ističu iz škole “Spasoje Raspopović”, je da ukažu na značaj očuvanja prirode, probude ekološku svijest kod najmlađih i da primjerima dobre prakse pokažu kako se može sačuvati životna sredina i ublažiti posljedice već evidentnih klimatskih promjena.
Podsjećanja radi, Crnogorski elektrodistributivni sistem je u saradnji sa Zavodom za školstvo Crne Gore koji sprovodi Međunarodni program “Eko-škole”, raspisao 20. septembra konkurs za projekat iz oblasti zaštite životne sredine “Energija podvučeno zelenom”. U projektu su mogle učestvovati obrazovno–vaspitne ustanove koje implementiraju Međunarodni program “Eko škole”, odnosno koje su nosioci međunarodnog priznanja “Zelena zastava”, kao i ustanove koje su se prijavile za pilotiranje programa.
U godini kada se obilježava 30 godina od donošenja Deklaracije o proglašenju Crne Gore za ekološku državu, projektom “Energija podvučeno zelenom”, CEDIS je želio da pruži podršku tom opredjeljenju. Projekatom “Energija podvučeno zelenom” želi se uticati na svijest učenika, nastavnika i zajednice o značaju životne sredine. Kroz realizaciju projekata obrazovno-vaspitne ustanove omogućavaju učenicima da se uključe u rješavanje problema i daju doprinos poboljšanju životne sredine na nivou na kojem mogu da se vide opipljivi rezultati - ističu iz kompanije.
Partneri na Projektu „Energija podvučeno zelenom” su Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori (ECOM) i Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) koji sa Zavodom za školstvo realizuju Program „Eko škole“ u Crnoj Gori.
Komentari