Ovaj zakon predstavlja dio Zakona o suverenitetu Ukrajine 2022. koji je u Senatu predstavljen u januaru ove godine, a dolazi u trenutku rata u Ukrajini, gdje ruska agresija uskoro ulazi u treći mjesec.
"Bez obzira na bilo koju drugu zakonsku odredbu, strana država neće biti imuna od jurisdikcije sudova Sjedinjenih Država u bilo kom slučaju u kojem se traži novčana šteta protiv strane države za fizičku povredu, uključujući smrt, oštećenje imovine ili gubitak imovine uzrokovan invazijom strane države na drugu suverenu naciju koja se nalazi u Evropi", navodi se u zakonu.
Prema prijedlogu ovog akta, on će se odnositi na svaku suverenu zemlju koja je članica EU, Veliku Britaniju, Norvešku, Švajcarsku, Grenland, Bugarsku, Rumuniji, Ukrajinu (uključujući Kremlj, Luganjsk i Donjeck), Hrvatsku, Sjevernu Makedoniju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Moldaviju, Andoru, Island, Lihtenštajn i San Marino. Zanimljivo je da na listi, od zemalja iz okruženja, jedino nema Srbije.
U zakonu se navodi i da imovina u Sjedinjenim Državama strane države agresora neće biti imuna od zapljene kao pomoć pri izvršenju, ili od izvršenja, po presudi koje je donio sud Sjedinjenih Država ili neke države nakon stupanja na snagu ovog zakona.
U Zakonu o odbrani suvereniteta Ukrajine koji je predstavljen u januaru, navodi se da ovim aktom SAD žele da spriječe rusku „eskalaciju“ neprijateljstava u Ukrajini kroz ubrzanu finansijsku pomoć i nabavku odbrambenih artikala i uvođenje sankcija protiv ruskih zvaničnika, kao i pojedinaca i entiteta uključenih u gasovod Sjeverni tok 2, uključujući ruske finansijske institucije.
U sadašnjem obliku, Zakon bi odobrio finansiranje od više od 500 miliona dolara i drugu pomoć Ukrajini, uključujući ubrzanu nabavku odbrambenih artikala, vojnu obuku i resurse za suzbijanje dezinformacija u medijima.
"Sankcije imaju za cilj da odvrate svaku dalju rusku akciju u Ukrajini i da spriječe da gasovod Sjeverni tok 2 postane operativan", navodi se u dokumentu.
Komentari