Gostujući u emisiji “Znam da znaš” Gradske RTV, Živković ističe da bez šireg političkog konsenzusa nema napretka u Crnoj Gori, “pa makar to bilo i nakon narednih parlamentarnih izbora”.
Živković kaže da je neophodno da određeni resori budu izdvojeni iz postojećih.
Podsjeća da u prethodnoj Vladi nijesmo imali resor koji se bavio pitanjem turizma.
“Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta bilo je sklopljeno od različitih ministarstava, po principu ‘lego programa’ u jednom ministarstvu”, dodaje Živković.
Ističe da je manjinska vlada bila jedna od mogućnosti za izlazak iz duboke društvene, institucionalne, političke, socijalne, ekonomske, obrazovne i bezbjednosne krize u Crnoj Gori.
“U odnosu na izmijenjenu međunarodnu bezbjednosnu sliku, najpoželjnije rješenje bila bi politička vlada sa participacijom svih političkih subjekata koji su prevashodno građanski, suverenistički i potpuno evropski orijentisani”, ocjenjuje Živković i dodaje da oko političke vlade nije postojao konsenzus.
“Manjinska vlada je drugo najmanje štetno rješenje koje se nametnulo. Alternativa manjinskoj vladi bili bi izbori sa Vladom Zdravka Krivokapića u tehničkom mandatu. Nisam siguran da bi ta Vlada mogla da ih pripremi, znajući kakvu je štetu proizvela u sistemu prethodnih godinu i po dana. Drugo rješenje mogla bi da bude prelazna ili tehnička vlada koja bi bila upitnog legitimiteta”, pojašnjava Živković.
S obzirom da će manjinska vlada biti ograničenog trajanja, dodaje, može se baviti samo ključnim prioritetima.
“Zbog izmijenjene bezbjednosne situacije na međunarodnom nivou i agresije Rusije na Ukrajinu, jedan od prioriteta mora biti sanacija stanja u bezbjednosnom sektoru koja je proizvedena djelovanjem rada ljudi koji su bili nesposobni, nekompetentni i nedobronamjerni prema nacionalnom interesu Crne Gore”, navodi Živković.
Drugi prioritet bi, dodaje, morao biti deblokada pregovaračkog procesa sa EU.
“Izvještaj Evropske komisije je verifikovao da je Vlada Zdravka Krivokapića zaustavila proces evropskih integracija. To je najlošiji izvještaj koji je Crna Gora dobila od dana kada je započela pregovaračke procese. Pitanje ekonomije je jedno od osnovnih pitanja kojim bi se ta vlada trebala baviti, a to podrazumijeva sanaciju svih loših odluka ove Vlade i bavljenje problematikom koja se odnosi na životni standard građana, prevashodno negativnim uticajima sa međunarodnog nivoa koji se istovremeno prelamaju i na Crnu Goru i druge države, uz donošenje zakonskih rješenja koja će sanirati tu štetu. I, naravno, bavljenje pitanjima zdravstvene zaštite, jer još uvijek nismo prevazišli epidemiju koronavirusa i nikada ne možemo znati kada će ona ponovo dobiti šire razmjere”, ocjenjuje Živković.
On smatra da se nova vlada mora baviti konkretnim prioritetima.
“Ne može obuhvatiti širi obim koji zahtijeva crnogorsko društvo i zato vlada bi trebala, u skladu sa preporukama posmatračke misije ODIHR/OEBS, da pripremi buduće izbore i da na tim parlamentarnim izborima dobijemo sud građana o tome kako su ti politički subjekti radili u prethodnom periodu”, kaže Živković.
Parlamentarni izbori, kaže, trebalo bi da se održe naredne godine. U međuvremenu, kaže Živković, subjekti manjinske vlade bi razgovarali o izbornom zakonodavstvu i pripremili vanredne izbore.
“Vrijeme će pokazati da li je manjinska vlada ispunila očekivanja u odnosu na izazove pred kojim se Crna Gora nalazi. Bez obzira na model vlade, bez šireg političkog konsenzusa i dijaloga ne možemo imati napredak. Moramo odblokirati određene procese, prvenstveno deblokirati institucije. Vidjeli smo jedan model vlasti koji smo imali prethodnih godinu i po. Mi smo na takav model vlasti upozorili nakon 30. avgusta i rekli da će nas uvesti u ozbiljnu krizu, ali tada nije bilo sluha od strane određenih političkih subjekata koji su participirali u Vladi i vlasti i doveli, pored ostalog, svojim djelovanjem i nečinjenjem Crnu Goru u krizu u kojoj se danas nalazi”, navodi Živković.
Živković kaže da će sjutra, na Glavnom odboru, donijeti i odluku o podršci manjinskoj vladi.
“Učešće i participacija svih politika koje su građanske provinijencije i koje su otvorile evropsku perspektivu Crne Gore potrebne su u toj vladi. Ovo je platforma u kojoj su dobrodošli svi oni koji prihvataju programske vrijednosti koje smo mi sa našim tradicionalnim koalicionim partnerima trasirali još 2006. nakon referenduma, i otvorili euroatlantsku perspektivu Crne Gore”, ističe Živković.
Izvor: Gradski portal
Komentari