Miloš Konatar rekao je da je dobro što je proces formiranja manjinske vlade krenuo naprijed. On je rekao da će nova vlada počivati na dva stuba - vladavinu prava i ekonomski razvoj. Podsjetio je da je sjednica parlamenta zakazana za 28. april.
"Profesionalci, koji su primljeni nakon konkursa, koji rade u javnoj upravi, nemaju razloga za bilo kakav strah od nove vlade. To je jedan od standarda koji očekujemo da će biti tu i za ubuduće. Da ljudi koji su u javnoj upravi nemaju razloga za brigu", kazao je Konatar, ističući da je nova vlada korak naprijed za Crnu Goru.
On je rekao da nijedna vlada od 2000-ih godina do danas nije imala veću podršku, jer je podršku najavilo 49 poslanika.
"Da li će se neko vratiti na vlast, ko će poboljšati svoju poziciju, šta će biti, pokazaće izbori", rekao je Konatar.
On je naveo da je smjena vlasti potpuno normalna, i da će odlazeća vlada biti upamćena kao tranzciona, prva nakon 30 godina vlasti DPS-a.
Momo Koprivica rekao je da građani nemaju nijedan razlog da vjeruju u one snage koje prave novu, kako je naveo, kvazi vladu. On ističe da su partije koje su odlučile da formiraju ovu vladu iznevjerile narodnu volju.
"Ova vlada ne može biti ni stabilna ni reformska. Čuli smo da je mandatar rekao da nema ništa protiv da neka mjesta dobije DPS, što znači da se gubitnici vraćaju na vlast. Pošto se DPS vraća na pozicije odlučivanja, jasno je da neće biti radikalnih rezova niti raskida sa onim negativnim praksama koje su obilježile upravo vrijeme dok je DPS bio na vlasti", rekao je Koprivica.
On je rekao da Demokrate ne osjećaju ni krivicu niti strah. Kazao je da im je stalo do principa i da narod to zna da cijeni.
Koprivica je podvukao da je Đukanovićeva izjava jasan pokazatelj da je plan bio da se omogući DPS-u da se vrati na vlast.
"Ova kvazi vlada je apsolutno zasnovana na nevjerovatnim apsurdima. Da se glasa o reformi pravosuđa sa onima koji su produkovali Vesnu Medenicu, da se diže ruka u parlamentu sa onima koji su usvojili diskriminatorski zakon o slobodi vjeroispovijesti, hapsili vladike, mučili pokojnog mitropoiita Amfilohija, da do pomirenja dođe sa onima koji su Srbe nazivali 'posrbicama' a Crnogorce 'istorijskim falsifikatima', što su jednako sramne izjave. Ne može da bude fer izbora sa onima koji su osuđivani za izborne krađe", kaže Koprivica.
Simonida Kordić je rekla da je glavni razlog da se ova vlada formira bio taj da se odblokiraju institucije i da se donesu odluke za dvotrećinsku većinu. Ona je reklad da od toga, kako se sada, vidi, nema ništa.
Kordić je rekla da je nastup lidera DPS-a Mila Đukanovića nakon sjednice Glavnog odbora te stranke jasan pokazatelj da je manjinska vlada bila put za koaliranje sa DPS-om.
"Sve je imalo za cilj samo ovo, dakle, revitalizaciju Demokratske partije socijalista, a čuli smo od Đukanovića jednu retoriku praktično aparthejda, koja je dovela Crnu Goru tu gdje jeste", ocijenila je Kordić.
Ona je navela da je Strahinja Bulajić (DF), kao predsjedavajući parlamentu, jasno rekao da ne želi da dopusti da se odigra farsa.
"U ovoj farsi, ovom urušavanju političkog i pravnog sistema, mi učestvovati nećemo. Bujalić je bio u okvirima poslovničkog ponašanja", rekla je Kordić.
Bojan Zeković je rekao da je odlazeća vlada bila toliko loša da se njenih rezultata odriču i oni koji su je formirali. Naveo je da je u brojnim oblastima jasno da su njeni rezulati bili jako loši.
"Promjena politike je dogovorena kroz sporazum 46 poslanika. Ova vlada koju smo, srećom, smijenili, trebalo je da jača veze sa NATO i EU a mi imamo sada praktično blokadu procesa evropskih integracija", rekao je Zeković.
Kako navodi, cilj je da nova vlada ne ponovi greške koje su napravile ranije vlade.
Nik Đeljošaj je rekao da kadrove koji znaju posao ne treba sklanjati sa funkcija, jer ko umije da radi, treba mu dati šansu. Kako je rekao, imali smo pozitivne primjere kada su slične situacije bile aktuelne ranije.
"Usprotivićemo se, naravno, bilo kakvim pokušajima da se postupi drugačije", rekao je Đeljošaj.
On je rekao da se mora težiti dijalogu, i da se moramo vratiti institucijama. Kazao je da bez jačanja institucija nema napretka u procesu integracija.
Komentari