Profesorica Kovačević naglasila je da je potpuno usklađivanje Crna Gore sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, uključujući i sankcije Rusiji, vjetar u leđa evropskoj integraciji naše zemlje.
“To izdvaja Crnu Goru kao stabilnog, pouzdanog partnera, što važi i od prije rata u Ukrajini”, rekla je Kovačević.
Ona je istakla da se Crna Gora izdvaja po mnogo čemu, uključujući i to što je članica NATO-a, te zemlja kandidat koja je otvorila sva poglavlja.
Kovačević je kazala da je teško prognozirati kakve će posljedice imati rat u Ukrajini po politiku proširenja. Sa jedne strane, kako je navela, Zapadni Balkan može pasti u drugi plan, imajući u vidu opterećenost zemalja članica EU ratom u Ukrajini.
“Sa druge strane, čim je Ukrajina, a zatim i Moldavija i Gruzija podnijele zahtjev za članstvo, EU je poslala signal Zapadnom Balkanu da ostaje privržena politici proširenja na region”, rekla je Kovačević, naglasivši da to ne mora da znači ubrzaniji prijem.
“Međutim, ukoliko dođe do destabilizacije u regionu, što se može očekivati prelivanjem neke od posljedica rata u Ukrajini, tada će EU morati da učini krupnije korake da podrži evropsku perspektivu regiona”, navela je Kovačević.
Upitana da li manjinska Vlada, čije se formiranje očekuje, može biti dovoljno stabilna da isporuči reforme na putu ka EU, Kovačević je kazala da bi svaka manjinska Vlada, formalno, mogla biti stabilna ukoliko i Vlada i Skupština poštuju postignuti dogovor.
RTCG
Komentari