Šta se dešava sa vašim tijelom kada prestanete da jedete meso na oko mesec dana?
Ako ste u prethodnom periodu postili pred Uskrs, vrlo je moguće da već primećujete određene promjene na sebi. To nije čudno, jer se tijelo znatno transfomiše nakon što iz ishrane izbacimo meso, posebno crveno (svinjetinu, govedinu, ovčetinu), piše Zadovoljna.rs.
Za početak vjerovatno ste primijetili da vam je varenje bolje i da imate puno energije. Ali moguće je i da ste se povremeno osjetili usporenije nego inače. Kako kaže Erika Ingrejem, registrovana dijetetičarka nutricionistkinja, svako drugačije reaguje na hranu i promjene na meniju.
„Ako meso inače jedete svaki dan, tokom posta ga je važno zamijeniti drugim hranljivim namirnicama da ne biste osjetili pad energije“, navela je ona za Bustle.
U tome pomaže hrana bogata proteinima poput pasulja, orašastih plodova, soje i cijelih žitarica, jer su proteini važni za izgradnju mišića, imunološku funkciju i transport molekula kroz tijelo.
"Meso je vrlo bitno u održavanju nivoa gvožđa u našem tijelu", kaže Emili E. Tils, registrovana dijetetičarka.
"Ako iznenada pređete sa puno mesa na ishranu bez mesa, postoji rizik od manjka gvožđa. Da se to ne bi desilo, važno je jesti spanać ili sočivo. Takođe, nakon što prestanete da jedete meso, možda ćete primijetiti da znaci upale počinju da se smanjuju u vašem tijelu", kaže za Bustle Rendi Evans, registrovani konsultant za dijetetičare.
To je naročito tačno ako ste prethodno jeli mnogo prerađene hrane, kao što su suhomesnato, slanina i viršle, koje sadrže mnogo konzervansa. Bez tih namirnica u vašoj svakodnevnoj ishrani tokom posta, velika je šansa da se smanje svi eventualni bolovi usled upala u tijelu, problemi sa varenjem, umor. A to su znaci da vaše tijelo bolje radi.
"Uočavanje koristi od promjena u ishrani može potrajati duže od jednog mjeseca", kaže Amanda A. Kostro Miler, registrovana dijetetičarka.
Ali ako ramišljate o tome da na duže staze prestanete da jedete meso, dobro je znati i koje još promjene to može da donese, pod uslovom da nađete druge kvalitetne hranljive zamjene za meso. Kako pokazuju brojne studije, vrlo je vjerovatno da ćete bez mesa smršati koje kilo, jer meso ima dosta zasićenih masti.
I vaše srce će biti zdravije, jer ga neće gušiti masne naslage i holesterol koji rastu od mesa. Ujedno, to je i dobra preventiva za gojaznost i razne srčane bolesti. Iako možda djeluje kontradiktorno, ishrana bez mesa uglavnom daje više energije. Nadutost se smanjuje usled manjeg unosa kalorija i masti. Ali, kao što je rečeno, važno je naći alternativni izvor proteina u biljnoj hrani.
Više povrća u ishrani s malo ili nimalo mesa takođe garantuje i ljepše nokte, kosu i kožu. Ten će vam djelovati mlađe i zdravije, Vaša koža može izgledati blistavije, kosa raskošnije, a nokti postati manje lomljivi.
Šta posle posta
Ako se pak odlučite da se posle uskršnjeg posta vratite na staro, odnosno da nastavite da jedete meso i jaču hranu, treba da znate jednu jako bitnu stvar. Vrlo je važno znati da ne možete da jedete bilo šta kada se prekine post.
Naime, nagli povratak na staro i prejedanje može da napravi veliku štetu u organizmu. Zato napravite balans između nemasnih proteina, povrća, voća, ugljenih hidrata i zdravih masti.
Spremajte ukusna jela u kojima uživate. Jedite svoje obroke polako i pažljivo, dok ne budete siti. Postoje određene vrste hrane koje je najbolje konzumirati, a neke bi trebalo da ograničite.
Prvo, tri grupe namirnica koje treba da jedete nakon posta su proteini (pileće grudi, grčki jogurt, pasulj, grašak i sočivo, ribe i školjke, tofu), kao i voće i povrće. S druge strane, trebalo bi da ograničite namirnice koje su kalorične i sadrže velike količine dodatih šećera, zasićenih masti i soli koje su nezdrave za srce.
Neće vas zasititi posle posta, a mogu čak i da vas učine još gladnijim. To su: čips, perece i krekeri.
Takođe bi trebalo da izbjegavate hranu koja sadrži mnogo šećera. Šećer koji dolazi u prerađenoj hrani i pićima predstavlja prazne kalorije, što nije ono što tražite nakon posta. Dakle, izbjegavajte keks, kolače, torte, slatkiše, voćna pića, visoko zaslađenu kafu i čajeve. Ne preporučuju se ni slatke žitarice sa malo vlakana i granola.
Komentari