Svi partneri Crne Gore u Briselu, počev od Evropskog parlamenta, ali i drugih institucija, od Vlade koja je najavljena da će biti formirana krajem sedmice očekuju slično što i većina crnogorskih građana, poručuje izvjestilac EP za Crnu Goru, Tonino Picula.
"Manjinska vlada ukoliko u ovom formatu bude i potvrđena bi trebalo da bude funkcionalnija, da ima jasno izraženiju podršku Parlamenta, nezavisno o broju zastupnika i očekujem da se možda izbjegnu neke greške koje su karakterisale rad crnogorskih institucija u prethodnom periodu, u prethodnih godinu i po", naveo je Picula.
Da je vrijeme od suštinskog značaja za sprovođenje reformi naglašava kopredsjedavajući POSP-a sa Crnom Gorom Vladimir Bilčik.
“Vlada koja je formirana nakon izbora 2020. nije ispunila brojne važne reforme koje je trebalo da Crnu Goru približile članstvu EU. Imperativ je da nova Vlada ima jasnu i trajnu podršku u parlamentu za fundamentalne reforme u oblastima vladavine prava, izbornog zakonodavstva, ali takođe i velikih reformi koje su potrebne kako bi se stabilizovala ekonomija u Crnoj Gori i napredovlao ka članstvu u EU”, poručio je Bilčik, za TVCG.
Sagovornici Dnevnika ističu da je nužno da izvršna vlast ima kohenrentan program, zasnovan na rješavanju brojnih problema na unutrašnjoj političkoj sceni koji proizilaze iz duboke polarizovanosti političkih takmaca, ekonomskih izazova, ali i na proevropskoj agendi.
"Nadam se da će vlada u godinu dana, koliko je sama sebi dala rok, napraviti neke iskorake. Mislim da na temelju iskustva koje je imala prethodna vlada, da će doista ukoliko se jednim dijelom ostvari što je najavljeno, to usmjeriti Crnu Goru, ne prema cilju za koji znamo koji je, nego da će uticati na brzinu rješavanja nagomilanih problema", naveo je Picula.
Bilčik kaže da je Crna Gora na pravom putu i dalje je predvodnik u pristunim pregovorima.
“Ali ti pregovori ne napreduju i to je politički problem, koji može biti riješen ukoliko postoji vlada sa stabilnom i jasnom većinom za ključne odluke koje treba da budu donesene u zemlji, uključujući ustavne izmjene koje će biti potrebne”, naveo je Bilčik.
Ukoliko se te ambicije i ostvare, Bilčik smatra realističnim da će do 2024, za kada su zakazani evropski izbori i redovni izbori u Crnoj Gori, naša zemlja biti mnogo bliža članstvu u EU.
Komentari